Pablo Picasso - Faun odhalující ženu

Pablo Picasso - Faun odhalující ženu | foto: GMB

Zahraniční galerie lákají na hravé sochy, maso a krev

  • 1
Na něžné dívčí tvářičky, na brutální tělesnost i na hravé dadaistické hříčky zvou na podzim návštěvníky galerie u sousedů. Vyplatí se vyrazit na Slovensko i do Německa. Díla Augusta Renoira, Pabla Picassa nebo Curta Stenverta se představují tak, jak je zatím neznáme.

Bratislava láká na Pabla Picassa. V jeho kresbách je všechno, přestože jsou víc než osmdesát let staré: zápas o přežití, tělesnost, erotika, mýty i archetypální pnutí. Není divu. Pablo Picasso zůstává mistrem, i když epochy dějin umění stárnou a mění se.

V bratislavské městské galerii v Mirbachově paláci vystavují stovku Picassových kreseb, leptů a suchých jehel ze sbírky obchodníka Ambroise Vollarda pod názvem Láska a smrt. Díla vznikla mezi léty 1930 a 1937 a je mezi nimi i studie k malířově slavné Guernice. "Chci zachytit maso a krev, jejich pohyb v čase. Snažím se zobrazit mučivou úzkost masa, které se i v okamžiku svého triumfu obává změn, jež jednou přijdou," tvrdil Picasso o svých aktech, na nichž zachytil ženy ležící na pohovkách v malířských ateliérech i ženy rozjímající nad krásou uměleckých děl či tónů fléten.

August Renoir - Dívka v bílém

Právě tělesnost je nejpodstatnějším prvkem bratislavské výstavy, která vznikla ve spolupráci s Muzeem královny Sofie v Madridu. Kresby se hemží minotaury, kentaury a fauny, kteří lákají ženy. Odmítnutí nepomůže, Picasso se vyžíval i v zobrazení znásilnění, byť ne úplně doslovných, poznamenaných kubistickou abstrakcí. "Jádrem výstavy je zobrazení nahého ženského těla, které představuje dokonalou krásu v rozkvětu," popisuje podstatu výstavy španělský kurátor Fernando Castro Borrego. Potrvá do poloviny listopadu a bratislavská galerie ji pořádá i v souvislosti s oslavou padesáti let od svého založení.

Nezvyklé koupání

Jemnější zážitek slibuje výstava francouzského impresionisty Augusta Renoira v německé Saské Kamenici s názvem Jako malované hedvábí. Jde o první samostatnou Renoirovu expozici v Německu vůbec a pořádající ji pojala neotřele. Představí zde na devadesát malířových maleb a kreseb, ale na Renoira se dívá ze zcela nového úhlu.

"Chtěli jsme zachytit vývoj, kterým Renoir prošel ve způsobu zachycování textilií a tkanin. Jeho rané malby svědčí o vlivu ducha moderní doby, zatímco pozdní práce odhalují smyslnost, přepych, hledání zvláštních vzorů a také třeba jeho využití hedvábí k zobrazení těla," popisuje kurátorka Karin Sagnerová. Výstava, na které bude k vidění například i Koupající se žena s blond vlasy, potrvá do 8. ledna.

Neodadapop podle Curta Svenverta

Hravější expozice začne ve Vídni. Belvedere zve na přehlídku s názvem Neodadapop, která představuje rakouského avantgardistu Curta Stenverta, jenž sice v zahraničí proslul experimentálními filmy a hravými objekty, ale byl také malířem. A právě takto jej vídeňská výstava představí. Na velké retrospektivě nebudou chybět Stenvertovy malby ani sochy, které zobrazují lidskou existenci z mnoha úhlů - od biologického po psychologický. Výstava potrvá od 8. října do 15. ledna.

,