Záběr z jednoho z předchozích ročníků Letních slavností staré hudby.

Záběr z jednoho z předchozích ročníků Letních slavností staré hudby. | foto: letnislavnosti.cz

Buben, válka a zmrzlina. Letní slavnosti staré hudby jsou plné nápadů

  • 0
Písně z třicetileté války i další skladby, nejrůznější staré hudební nástroje a především atmosféru Clam-Gallasova paláce, to všechno nabídl prolog k pražskému festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Tato přehlídka se koná už po čtrnácté, letos poprvé však její organizátoři předsadili vlastnímu festivalovému programu ještě nedělní neformálně-poučné setkání s velkými i malými diváky.

Hudba příchozí uvítala už na nádvoří, kde se podávala i zmrzlina, ovšem hlavním bodem byla následující hudební dílna v Mramorovém sále, která obnášela osobitý a hravý historický výklad zpěváka a muzikanta Michaela Pospíšila, vybaveného celým arzenálem hudebních nástrojů včetně bubnu.

Palazzo in festa

70 %

Zahájení festivalu Letní slavnosti staré hudby

14. 7. 2013, Clam-Gallasův palác

Ten byl obzvlášť důležitý, řeč byla totiž o barokních Čechách a o tom, že mnoho posléze zlidovělých písní na naše území pravděpodobně připochodovalo s cizími vojsky, ale také třeba z italského masopustu.

Závěrečný hudební blok obstaral soubor Capella ornamentata se skladbami různých italských barokních autorů. Byl to zábavný vstup do přehlídky, která jako každý rok nešetří dramaturgickými nápady a na stokrát obehrané barokní kousky typu Čtvero ročních období se nespoléhá.

Letos bude celým programem prolínat Itálie, respektive její metropole. Mottem je totiž Roma Aeterna, neboli věčné město Řím.

Sedm následujících večerů budou přední zahraniční i domácí soubory staré hudby osvětlovat, proč a jak se Řím stal hudební inspirací, která zanechala stopy v celé Evropě.