Z výstavy Androgynekologie

Z výstavy Androgynekologie | foto: VŠUP

Androgynekologie je nejen název výstavy, ale i nový vědecký obor

  • 27
Pod svérázným názvem Androgynekologie bude ve dnech 6. dubna až 5. května probíhat v pražské Galerii VŠUP výstava prací studentek Ateliéru tělového designu FAVU v Brně, vedeného známou kontroverzní umělkyní Lenkou Klodovou.

Na výstavě budou k vidění dva cykly prací – Práce s modelkou a Práce s modelem. Každý rozvíjí téma rozdílného využití ženského a mužského těla pod rouškou umělecké tvorby. Vychází z klasické historické akademické situace, kdy skupina odborníků (vzdělaných a oblečených) pozoruje objekt (placený a nahý).

Do konce 18. stol. se v této pozici objektu nacházel převážně muž, od poloviny 19. století dominuje ženský akt. Situace, se kterou pracují studenti, je významově bohatší o ten rozměr, že v roli povolaných umělců v ateliéru vystupují pouze ženy.

Svými díly budou na výstavě zastoupeny Kateřina Knoppová, Monika Kolářová, Kristýna Nytrová, Nina Mikušková, Zuzana Kleinerová, Sára Peková, Klára Břicháčková, Markéta Polcarová, Petra Růžičková, Hana Němečková, Barbora Trnková, Kateřina Olivová, Gabriela Zigová a Karolína Kohoutková.

"Pro úkol Práce s modelkou jsme zvolily ženu mladou a krásnou, jako jsme my samy, aby modelová situace mohla nastat," vysvětluje vedoucí ateliéru Lenka Klodová. Ustavila se tak podle ní skupina mladých žen, z nichž jedna měla odlišné postavení. Mladé ženy, studentky umění, mohou modelku exploatovat fyzicky i psychicky, mohou získávat její podoby, fotografie, otisky, míry, slova, úsměvy, vůně, teplo, tvary. Mohou být pokoušeny otázkou: Nebylo by lepší stát na druhé straně?

V druhém úkolu Práce s modelem přichází místo ženy muž a s ním otázka Jaký asi bude? Situace se podle Klodové mění ve zvědavě obrannou. "Je zde element, který si vynucuje potyčku se stereotypy a zároveň neulevuje z náročnosti průzkumu vlastních pozic autorek." Cyklus tak pokládá otázku: Je erotičnost této situace nevyhnutelná?

Androgynekologie, která je vepsána v názvu výstavy, by podle Klodové mohla být novou společenskovědní disciplínou představující studium člověka člověkem ve smyslu "jeden na jednoho", bez jakéhokoli dělení na jednotlivé složky a aspekty. Tedy bez členění na anatomii, morfologii, fyziologii, duši a tělo.

Ateliér tělového designu Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně byl založen v roce 1998. Jeho první vedoucí byla Jana Preková. Od září 2010 ateliér vede Lenka Klodová. Ve výtvarném světě proslula zejména tím, že už při studiích navrhla pilotní číslo pornočasopisu pro ženy. Rozhovor s Lenkou Klodovou najdete zde.