Spojnicí mezi sjezdy festivalů v letech 1967 a 2015 bude Milan Uhde

Spojnicí mezi sjezdy festivalů v letech 1967 a 2015 bude Milan Uhde | foto: Petr Topič, MAFRA

Asociace spisovatelů má sjezd. Podle Obce jde o zinscenované představení

  • 5
Sjezd spisovatelů s podtitulem Přepisujeme přítomnost pořádá v pátek odpoledne a v sobotu nedávno vniklá Asociace spisovatelů v klubu Podnik v pražských Holešovicích.

Pořadatelé připomínají, že podobná akce se v Česku neuskutečnila od sametové revoluce a vědomě své setkání pojmenovali s odkazem na IV. sjezd Svaz československých spisovatelů, který se konal v roce 1967. Akce se tehdy stala otevřeným protestem proti politice vládnoucího komunistického režimu a během tří dnů na ní vystoupili například Milan Kundera, Václav Havel, Ludvík Vaculík, Ivan Klíma a Pavel Kohout. Jedním z řečníků byl i Milan Uhde, který vystoupí i tentokrát, hned v pátek mezi prvními řečníky.

O tvorbě i o penězích

Petra Hůlová

Hlavní náplň aktuálního literárního setkání představuje čtveřice tematických bloků. O vztahu mezi literaturou a českou společností promluví například filozof Václav Bělohradský a spisovatelka Petra Hůlová. Dnešní část programu uzavře debata o poezii, ve které vystoupí mimo jiné básníci Adam Borzič a Ondřej Buddeus.

V sobotu se účastníci sjezdu chtějí věnovat poměrům v české próze a státní kulturní politice s důrazem na financování literatury. Vystoupí literární teoretik Petr A. Bílek, prozaik Jiří Kratochvil nebo šéf Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. Po všech čtyřech příspěvcích následuje panelová diskuse.

Asociaci spisovatelů založilo koncem minulého roku několik českých prozaiků a básníků vesměs střední a mladší generace (o založení Asociace a důvodech, které k němu vedly, čtěte více zde), jejím předsedou je Jan Němec. Tradiční profesní organizace Obec spisovatelů podle nich dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů a celý obor diskredituje.

Názor „protistrany“

Lydie Romanská

Místopředsedkyně Obce spisovatelů Lydie Romanská ovšem k náplni Sjezdu spisovatelů iDNES.cz řekla: „Když jsem si přečetla jeho program, zjistila jsem, že v něm zatím není jediné místo, ani hodina pro kohokoli zvenčí, pro jakoukoli svobodnou výměnu názorů, pro příspěvky, které by mimo fan klub Asociace reagovaly na výzvu k účasti, na výzvu k polemice či alespoň vlastnímu názoru. Taková výzva totiž neexistuje.“

Podle Romanské program sjezdu vypadá jako zinscenované představení kvalitou odstupňovaných herců, jež má za úkol dodat legitimitu záměru pořadatelů. „Vpravdě odsuzuje všechny přibyvší spisovatele do role statistů, kteří mají naslouchat vybraným specialistům s jejich připravenými referáty a v panelových diskusích disputacím vytipovaných osob. Všechno je pečlivě zvážené, předem jsou eliminováni domnělí odpůrci nebo elementy pravděpodobné opozice.“

„Stát drží spisovatele na uzdě, a nebude líp, dokud se něco skutečně nezmění. Je ignorantské, mocichtivé a likvidační opomíjet v tomto procesu Obec spisovatelů,“ uvádí Lydie Romanská. „Samozvaná skupina ambiciózních asociantů cíleně zneužila její teď už překonanou krizi, mediálně ji vmanévrovala do situace, kdy bylo třeba obhajovat samu existenci, teď už o to nejde, v Asociaci mají pocit vítězství a ‚sjezd‘ jim má pomoci vyšachovat Obec natrvalo.“

,