Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zač bojoval Václav Havel?

  3:50
Václav Havel si psal ze socialistického Československa s Františkem Janouchem z demokratického Švédska. Šifrovaně a bez servítků.
František Janouch a Václav Havel (2007)

František Janouch a Václav Havel při přípravě vydání společné korespondence (2007) | foto: Oldřich Škácha

A stejně tak - bez jakékoli cenzury - korespondence spisovatele a politika Václava Havla (1936) a jaderného fyzika a zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha (1931) nyní vychází v bezmála šestisetstránkovém svazku. Nakladatelství Akropolis ji doplnilo komentářem historika Jiřího Suka, přílohami i fotografiemi.

Mladší generace, které si z normalizačního Československa vybaví často jen pověstnou frontu na banány, si tak mohou rozšířit pohled na (ne)možnosti, úsilí, rozmíšky i osobní oběti té doby. Havel podrýval socialismus "zevnitř", Janouch ze švédského "venku".

Hůř než na Měsíc
Formálně se korespondence rozpíná mezi lety 1978-2001, byť nejhustší je v šestiletí 1983-1988. Obsahuje i takové perličky, jako je Havlova korespondence se Samuelem Beckettem, kterou si český dramatik vystavil za sklo knihovny, nebo záznam telefonického rozhovoru z října 1989, kdy měl Havel na dosah Nobelovu cenu míru.

Přál si, aby mohl zmizet do hospůdky a cenu nedostal. Nedostal. Měsíc před sametovou revolucí se Janouchovi dušoval, že by nechtěl být profesionálním politikem. Byl. Dopisy přes hranice náročně putovaly diplomatickou poštou. Odesilatelé počítali s možností policejního zadržení zásilek, proto listy šifrovali a Havel je po přečtení ničil. Naopak Janouch si důsledně pořizoval kopie, které schraňoval ve svém stockholmském archivu a které nyní tvoří náplň knihy.

Komplikace s korespondencí Janouch vystihl v jednom z prvních dopisů: "Nesu velice těžce ony paradoxy poslední čtvrtiny dvacátého století, kdy v samotném středu Evropy je spojení mezi lidmi a přáteli podstatně těžší a horší než spojení řekněme s Měsícem, Marsem či dokonce panenskou Venuší."

Nejednoznačný příběh
Svazek na první pohled trochu odrazuje svou nahuštěností, je však překvapivě čtivý. Většinou se tu řeší praktické otázky technické pomoci, podpory disidentských projektů, překladu Havlových textů a jejich publikování v zahraničí či stanovy Nadace Charty 77, čemuž odpovídá i jazyk: spíše věcný než stylisticky okázalý.

Čtenáře však poznenáhlu vtahuje příběh českého exilu a disentu - i proto, že není  jednoznačný. I známé tváře kultury a politiky se tu zaskví v nelichotivých rolích, i na "správné" straně bují naschvály, klepy, intriky a závist. Janouch v jednom dopise vyčítá českému prostředí sklon k panikářským náladám a šíření nezaručených informací, v jiném si stěžuje, že někteří disidenti bez uzardění pobírají sociální podpory z více fondů.

Právě rozdělování peněz z Nadace Charty 77 přivádělo nekompromisního organizátora Janoucha i důvěřivějšího Havla do trapných situací: "... proč ten dostal a já ne, nic nepřišlo, nešlo by to zaonačit..." Finančně velkorysý dramatik se nakonec neubrání povzdechu, že "vstoupilo jaksi ve známost, že jsem bohatej autor, a tak za mnou všichni chodí trochu jako do banky".

Nesporné je nesmírné nasazení obou aktérů, obětujících politice nemálo svých vědeckých a uměleckých záměrů. V poznámce ke světové premiéře své jednoaktovky Chyba (1983) Havel napsal, že leckdo si myslí, že je chyba být Čechem. "Já sám v tom vidím zvláštní úkol, který jsem pochopitelně sám nehledal, ale přijal jsem ho a přeji si ho splnit co nejlépe." Janouch tu tíhu ohodnotil stručnou glosou: "Za čto borolis, na to i naporolis." (Zač jsme bojovali, na to narážíme.)

A zač jsme bojovali?
Nelze si nevšimnout, že v době porevoluční začínají dopisy skomírat kvůli jednostrannosti - v zásadě jde o Janouchovy otázky, návrhy a poznámky, nezřídkakdy zklamané, polemické. Týkaly se například prezidentových obav z "pýchy novodobého rozumu", které jaderný fyzik považoval za neopodstatněné.

To je třeba na Janouchovi ocenit: ani v době Havlova prezidentství se mu do přízně nevtíral, připomínky formuloval stejně přímo jako před lety: "Znáš mě nějakej ten pátek a víš, že nejsem vyznavačem teatrálních gest. V dané situaci však nevidím žádný jiný způsob, jak autora absurdních her upozornit na absurdní, či spíše nedůstojné divadlo, které se mu odehrává v předpokojích jeho prezidentské kanceláře," psal Janouch v březnu 1994, znechucený obstrukcemi s pozváním na setkání s královnou Beatrix.

O to odvážnější je rozhodnutí obou mužů tisknout korespondenci tak, jak vznikla - bez vynechávek a úprav, včetně přiznání vlastních slabostí a přehmatů i doušek na adresu dosud žijících, které i po letech mohou leckde rozčeřit zlou krev.

Autoři: ,

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swift vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swift...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...