Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záběry z časů, kdy vše bylo nové

  11:00
Osmatřicetiletý Tomki Němec vydal monografii svých více než osmdesáti snímků Václava Havla z časů, kdy se soustavně jako osobní fotograf pohyboval v jeho blízkosti. To bylo od konce roku 1989 do července 1992, kdy Havel odstoupil z funkce československého prezidenta. Závěrečné záběry v knize pak zachycují inauguraci, při níž byl 2. února 1993 někdejší dramatik a disident uveden do funkce českého prezidenta.
Měl jste v profesi osobního fotografa hlavy státu nějaký vzor, někoho, komu třeba vyšla knížka o jiné významné osobnosti?
Neměl. Bylo mi šestadvacet, když jsem Václava Havla začal fotit. Uvědomíme-li si tehdejší dobu, tedy že se psal hektický rok 1990 a že do roku 1989 byly možnosti cokoli "vidět" naprosto minimální, je jasné, že jsem moc takových příležitostí neměl. Informační dálnice v komunistickém Československu končily před Aší. Znal jsem jen několik fotografií JFK z jakési publikace z knihovny na pražské FAMU, kde jsem fotografii studoval necelé dva roky. Ale v době, kdy jsem do té školy chodil, jsem netušil, že Václav Havel bude prezident a že ho budu fotit...

Jakých chyb jste se z dnešního hlediska dopouštěl, zejména v úplném počátku? Jednak protokolárních, jednak fotografických, reportérských?
O protokolárních prohřešcích jako takových je těžké mluvit, protože já jsem nikdy nechtěl být svázán protokolem. Chtěl jsem fotit zblízka, a ne teleobjektivy. To znamená do jisté míry v řadě případů nedodržovat protokol. Většinou záleželo na zemi a prostředí, kde jsme byli, a na obecných "mravech", které tam vládly. Jiné to bylo v císařském paláci v Tokiu a jiné v Bílém domě ve Washingtonu. A jiné to bylo doma. Myslím, že ze začátku nás vnímali jako exoty z jakési provincie Evropy, a tím pádem mě částečně tolerovali. Nesmíte zapomenout, že se všichni učili za pochodu a oblékali z konfekce, která tu byla. Jistou výjimkou byl kancléř Karel Schwarzenberg. Že jsem převrhl víno při státní večeři u francouzského prezidenta a skoro ho zlil nebo se "natáhl" před anglickou královnou, která ani nemrkla okem, to se tak někdy stalo...

A ty fotografické chyby?
Bylo jich několik a ještě dnes je mi z toho všelijak. Asi nejvíc lituji zničených negativů, které byly špatně vyvolány a na nichž byly dobré fotografie zásadního charakteru. To mě bolí dodnes. Cítil jsem také značné omezení technikou a materiálem. Celý první rok jsem pracoval svými kamerami a na svůj materiál různých značek, často nevalné technické kvality. Na druhou stranu moje asi nejznámější fotografie prezidenta ve vlně v Portugalsku byla pořízena na hodně špatný materiál, a přesto to není rozhodující pro její obsah a sdělení. Ale v určitých případech jste bezbranný, protože prostě nemáte nástroje, které potřebujete. Při mé první návštěvě USA jsem si běžel koupit blesk do nejbližšího obchodu poblíž Bílého domu, před setkáním Václava Havla s Georgem Bushem. Pravdou je, že je na co vzpomínat...

Na nejedné z těch fotek vnímám určitou prezidentovu osamělost uvnitř všech těch davů a slavností. Byl to váš autorský úmysl?
Cítíte-li to z té fotografie, jsem rád a asi to tak bude. Myslím, že krize identity je problémem mnoha lidí. Pravděpodobně každý z nás se někdy potýká s otázkou, či myšlenkou "kudy kam" a "zda vůbec" a "proč vlastně". Když fotím lidi, pozoruji často jejich "osamělost v davu". V případě "mocných" je jistý druh izolace nevyhnutelný kvůli způsobu života a prostředí, ve kterém žije. Dnes jsem přesvědčený, že by se to dotklo každého, kdo by v této roli působil.

Kdy podle vás nastal na Hradě, kolem Havla i přímo u prezidenta vizuální zlom, který pro vás jako fotografa začal scenérie příliš upravovat a učinil je až příliš fotogenickými, ale tím vlastně hůře fotografovatelnými? Tedy má-li dokumentarista nějaké autorské ambice...
Myslím, že od roku 1993, kdy se stal českým prezidentem a do kanceláře přišla úplně nová garnitura lidí. A taky u pana prezidenta nastala v mnoha ohledech změna v pojetí a přístupu k úřadu a asi i k životu jako takovému. Ale co si myslím já, neznamená, že to tak je. Musel byste se ptát i těch fotografů, kteří ho fotili po mně a kteří by měli možnost srovnání.

Luboš Dobrovský kdysi po vás coby kancléř chtěl negativy, které jste kdy na Pražském hradě nafotil. Uchoval jste si všechno? Anebo se něco přece jen dostalo do nějakých úředních sejfů?
Luboš Dobrovský se projevil, mírně řečeno, jako typický byrokrat a zachoval se neprofesionálně. Poté, co nastoupil na místo vedoucího kanceláře prezidenta, mi chtěl zkonfiskovat práci za období tří let. Netušil nic o souvislostech, o původních dohodách, o práci fotografa a konečně ani o projektu, na kterém jsem do té doby pracoval. Možná měl potřebu si něco dokázat, avšak metody, které použil, byly nechutné - vypůjčené z dob minulých. Nehledě na fakt, že autorský zákon hovoří jasně ve prospěch autora-fotografa. Nakonec to pro mě dopadlo dobře.

Občas ještě fotografujete pro prezidentskou kancelář. Dá se při všech těch omezeních, co jich takový standardizovaný úřad zavedl, ještě vytvořit dobrá fotka?
Z toho mála, kdy pro Kancelář prezidenta republiky nyní pracuji, mohu usoudit, že podmínky jsou opravdu jiné, v duchu vaší otázky pro fotografa méně příznivé. Přesto se "slušná" fotka občas podaří. Jako vždy je to otázka štěstí, konstelace, trpělivosti a vnímání. K omezením snad lze říci, že se člověk často omezuje sám a někdy je omezen z vnějšku. Přirozeně, nejvíc asi záleží na vztahu mezi fotografem a fotografovaným. A na manželkách.

Kolik procent z nákladu vaší knížky se prodá v zahraničí a kolik doma?
Na to jsem sám zvědavý. Podle informací, které mám zatím k dispozici, to je na dobré cestě. Náklad není nijak veliký, ale zájem předčil mé očekávání.

A proč jste u havlovské monografie volil kapesní formát?
Protože žiji v zemi, kde je krátká paměť chronicky obecným jevem. Havel se již v roce 1997, kdy jsem knihu chtěl vydat, příliš "nenosil". Požádal jsem tenkrát o podporu řadu různých subjektů, abych monografii mohl připravit ve velkém formátu, což je finančně velmi náročné. Firma, která mi hlavní příspěvek přislíbila a smluvně potvrdila, se nakonec rozhodla na základě jakéhosi projevu pana prezidenta od projektu odstoupit. Menší sponzoři chtěli garance toho velkého, a tím pádem jsem byl zase na začátku... Takže ve finále je formát menší, nicméně myslím, že moc pěkně vytištěný. A peníze na vydání byly jednak mé, jednak z rakouské nadace Kultur Kontakt Austria, a protože fotografuji leicami, získal jsem podporu i této firmy. A zapomenout nesmím na to, že na Moravě mi na tisk přispěla firma SME. Zkrátka mohl jsem volit mezi menší publikací a žádnou. Vybral jsem si.

Další ukázky z knihy nazvané Václav Havel - Tomki Němec, Photographs, k níž úvod napsal Jacques Rupnik, si lze prohlédnout na www.tomkin.cz nebo na www.volny.cz/havelbook.

Václav Havel na zámku Slavkov, 28. října 1990.

Olga Havlová na Hrádečku v Podkrkonoší, jaro 1990.

Návštěva rockového festivalu v Trutnově, srpen 1990.

Odpočinek na Pražském hradě. Prezident a jeho dávný přítel - spisovatel a překladatel Zdeněk Urbánek, 29. srpna 1991.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Čórtův hrád, tam strašá. Co víte o Tajemství hradu v Karpatech?

1. května 2024  13:15

Na prvního máje si můžete v televizi dopřát komediální klasiku Tajemství hradu v Karpatech. Pokud...

RECENZE: Léta nejen šakalí. Ivan Hlas dostal k jubileu neokázalý civilní dokument

8. května 2024

Premium Skladatel, textař a zpěvák Ivan Hlas, který v pátek 10. května oslaví sedmdesáté narozeniny, se...

Diváci Eurovize rozhodli o první finálové desítce. Uspěla Ukrajina, Finsko či Chorvatsko

7. května 2024  23:59

Prvním semifinálovým večerem odstartoval ve švédském Malmö 67. ročník soutěže Eurovision Song...

RECENZE: Ve třetím Odznaku Vysočina přibyly jen tanečky kolem povýšení

7. května 2024

Premium Při zdánlivě běžném nákupu dřeva na pile se pod chvojím najde mrtvola, načež se z domnělých...

Žádná utopie, ale skutečnost. Rapper Travis Scott vystoupí v O2 areně

7. května 2024  12:22

Na vyprodané severoamerické turné Utopia – Circus Maximus Tour 2023 naváže letos rapper Travis...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...