Z výstavy skutečně přechází oči

Práce jedné z nejuznávanějších britských umělkyň jsou vystaveny v Pražákově paláci v Brně. Bridget Riley zde reprezentuje její slavné grafické dílo z let 1962 - 2003. Z tisků Rileyové bude návštěvníkům přecházet zrak, protože autorka je doslova světovou legendou směrů op-artu a pop artu.

"Osmačtyřicet exponátů umělkyně pokrývá celé období její tvorby až do současnosti. Na začátku kariéry byla ovlivněna op-artem a z toho pohledu vypadají její první práce dynamičtější," řekla britská kurátorka Dana Andrew.

Třiasedmdesátiletou Riley neproslavily jen mimořádné grafiky, ale zejména její malířské dílo.

Umělkyně ovšem veřejnost už počátkem šedesátých let oslnila poutavými černobílými malbami. Rafinované optické efekty podle kurátorky už tehdy překvapily svojí působivostí.

Tvorba Riley je výsledkem nepřetržitých pokusů a experimentů s cílem zjistit, co je lidské oko schopné uvidět a zažít, když se díváme.

"Od roku 1967 vstoupila do jejího díla také barva. Riley pracuje nejenom s ní, ale i s optickými kvalitami světla," sdělila Andrew. Podle ní slavná umělkyně vědomě navazuje na tvůrčí metody géniů jako Leonardo, Monet či Seraut. Riley se jako kurátorka podílela na výstavách jmenovaných velikánů.

Poslední českou výstavu měla proslulá autorka v Praze roku 1971 nyní bude její retrospektivní kolekce vystavena pouze v Brně, poté bude převezena do Polska, Chorvatska a Gruzie.

Sama autorka nejvýstižněji popsala svoji mistrnou tvorbu: " Dívat se je potěšením, nekončícím překvapením. I když se toto pojmenování může zdát triviální, nachází se na stupnici, jejímž vrcholem je štěstí. Zrak, dívání nám pomáhá být si opravdověji vědomi toho, že žijeme."

Slavná výtvarnice se na přelomu padesátých a šedesátých let živila jako učitelka na uměleckých školách a poté si vydělávala v reklamní agentuře, kde připravovala ilustrace a navrhovala knižní obálky.