Warholka: Factory Girl

Warholka: Factory Girl - snímek z filmu | foto: Bioscop

Warholova múza s dlouhýma nohama ožila

  • 24
Zazářila a zhasla: v roce 1965 z ní Andy Warhol učinil hvězdu, šest let poté zemřela. Styl Edie Sedgewickové, o níž vypráví životopisný film Warholka vstupující do českých kin, však trvá.

Temné oči, odbarvené blond vlasy, přiléhavé trikoty, geometrické šaty a tmavé punčochy zrodily módní idol generace. Časopis Life o ní psal: „Nakrátko ostříhaná dívka s výmluvně dlouhýma nohama udělala od dob Hamleta pro popularitu punčoch maximum.“

Nevydržela na místě
Kde se vzala a jaká byla žena, která se po osudovém setkání s Warholem stala členkou jeho Factory neboli Továrny, hrdinkou jeho filmů Ubohá bohatá slečna či Vinyl a jeho múzou – než se po roce rozešli a Edie objevila folkrockovou partu?

Z vážené šlechtické rodiny vtrhla na scénu avantgardy a propadla divokým večírkům; stačila se ještě vdát a marně léčit z drogové závislosti, než se v osmadvaceti předávkovala prášky. „Vždy odcházela. I když se večírek vydařil, chtěla odejít. Edie nevydržela na místě,“ řekl o ní Warhol.

Tvůrci filmu se snažili o co nejvěrnější portrét, proto zpovídali pamětníky a do týmu přizvali Warholova dlouholetého společníka Aarona Richarda Goluba, který Sedgewickovou osobně znal. „Působila nadpřirozeně, téměř jako bohyně, a zároveň zcela lidsky chybovala,“ líčil.

Podle autora scénáře Captaina Mauznera měla dar udělat z obyčejných věcí fascinující zážitek: „Davy lidí by klidně seděly dlouhé hodiny a pozorovaly ji, jak telefonuje. Ženy jí záviděly a muži, zdá se, že i gayové, se do ní okamžitě zamilovávali.“

Režisér George Hickenlooper nicméně zdůrazňuje, že neméně podstatné bylo revoluční umění vznikající ve Warholově dílně. „Jeho filmy se staly předchůdci dnešních reality show,“ zmiňuje výtvarníka, jehož obraz Green Car Crash se před pár týdny vydražil za 71,7 milionu dolarů.

Kostymérské žně
Titulní postavu filmu vytvořila Sienna Millerová, Warhola hraje Guy Pearce. „Warhol tehdy sháněl hvězdu, svou Marilyn Monroe. V Edie nalezl neskutečnou energii, již dosud v životě nepotkal,“ míní herec.

Do role výstředního umělce se natolik vžil, že na konci natáčení obdaroval štáb tričky s obrázkem plechovky Cambellovy polévky a nápisem – Pokud se vám po mně začne stýskat, ohřejte si ji a dejte si. Andy.

„Když jsem byla s Andym, nikoho nevzrušovalo, že pobíhám po domě v trikotu. Až mě v něm vyfotografovali v časopisu Vogue a vznikl nový módní trend,“ vyprávěla kdysi Sedgewicková. Hrdinčin styl oblékání se ve filmu musel odrazit, což znamenalo pro návrháře nekonečnou hru s kostýmy.

Každému herci dali sadu šatstva, z níž si dotyčný libovolně vybíral a kombinoval, co ho právě napadlo. Výsledek prý byl někdy úchvatný, někdy strašlivý, ale pokaždé „velmi warholovský“.

Edie nepoznamenala jen Warholův svět. Ve filmu se objeví postavy muzikantů Lou Reeda nebo Johna Calea a písničkář Bob Dylan, jenž prý o Edie napsal několik písní, se promítání snažil zabránit – film podle něj naznačuje, že ikona 60. let zemřela právě kvůli němu.

,