Franz Fiedler

Franz Fiedler - Franz Fiedler - Tanečnice (1940) | foto: Moravská galerie v Brně

Výtečníci. Fresky. Na koho jsme zapomněli?

V Srbsku si pár výtečníků odneslo několik obrazů, v Kynšperku zase objevili fresky z 18. století. A co na to Franz Fiedler? Je mu to jedno.

TIP TÝDNE
Franz FiedlerDo 5. března máte šanci podívat se v prostorách Pražákova paláce brněnské Moravské galerie na výstavu Franze Fiedlera (1885-1956). Prostějovský rodák je jedním z posledních evropských fotografů, jejichž tvorba dosud nebyla zpracována.

Moravská galerie a Muzeum Prostějovska, v jejichž spolupráci výstava vzniká, jsou vlastníky největší části Fiedlerovy pozůstalosti mimo Drážďany.

Fiedler od prvního úspěchu v roce 1904 okamžitě chápal a akceptoval všechny stylové tendence, v určitých obdobích tvořil paralelně v několika stylech. Je autorem děl, která patřila ve své době k nejprogresivnějším, a rychle si získal popularitu v Německu i v zahraničí. Jako jeden z prvních začal fotografovat reportážním způsobem, patřil také k průkopníkům barevné fotografie.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
V klatovské Galerii U Bílého jednorožce probíhají do 2. dubna tři výstavy.

Gustav FifkaPocty – antipocty. Jeden z mála figurálních keramiků Gustav Fifka v Klatovech představí cyklus, v němž vzdává poctu svým uměleckým láskám, z části jde přímo o parafrázi slavných obrazů. A vedle nich jsou tu i antipocty, které autor podle svých slov věnoval těm, "kteří nekonali to, co konat měli, a konali to, co konat neměli".

Martin MilfortŠumava – krajina poznání. Martin Milfort si před mnoha lety zvolil jako své ústřední téma Šumavu a zůstal mu věrný až dodnes. První retrospektivní výstava shrnuje jeho dosavadní tvorbu na poli černobílé fotografie a je doprovázena obsáhlou publikací. Milfortův přístup je založen na důkladném poznání, vykoupeném hodinami putování a čekání na správné světlo a atmosféru. Vždy usiluje o formálně dokonalý obraz.

Ivan HostašaMantikory a jiné práce. V podzemí galerie se představuje keramik Ivan Hostaša. Archaické podstatě keramiky odpovídá jak syrový výraz jeho prací, tak i archetypální tematika. Na druhé straně má jeho práce výrazně experimentální charakter. Využívá své zkušenosti technologa a designéra Chlumčanských keramických závodů, kde pracoval dlouhých dvacet let.

CO SE DĚJE
Jeden nález. Vzácné fresky, patrně z první třetiny 18. století, se objevily při rekonstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. O jejich existenci dosud nikdo nevěděl, řekla Ludmila Drncová z plzeňského národního památkového ústavu. Výjimečnou zachovalost fresek přičítá tomu, že zřejmě byly původně vystaveny jen velmi krátce. "Poté je zastavily dřevěné oltáře. Malby tak zůstaly skryté a chráněné," dodala.

Jedna ztráta. Čtyři obrazy v ceně několika milionů eur byly naopak ukradeny z muzea ve městě Novi Sad severně od Bělehradu. Hlavní kořist lupičů představuje Rembrandtův obraz Portrét otce v odhadované hodnotě 3.6 milionu eur. Zloději si z muzea odnesli také Rubensův obraz Seneca, miniaturu italského barokního malíře Piera Franceska Moly a obraz neznámého vlámského malíře ze 16. století.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
John HardyLitografie. Pražská Galerie Litera vystavuje do 27. ledna výběr litografií 80. a 90. let. Johna Hardyho (nar. 1923 ve Francii), který je svými díly zastoupen ve významných veřejných i soukromých sbírkách USA. Od roku 1975 žije a pracuje trvale v New Yorku, kde byl také léta činný jako pedagog na uměleckých školách.

Se vším všudy. Koncem ledna skončí v brněnské Moravské galerii výstava Michala Cihláře, který byl za svou volnou grafickou tvorbu vyznamenán Cenou Vladimíra Boudníka. Vystaveny jsou Cihlářovy plakáty, corporate identity pro pražskou ZOO, poštovní známky, barevné linoryty a ilustrace.