Z chystané výstavy Josefa Váchala v plzeňské Západočeské galerii

Z chystané výstavy Josefa Váchala v plzeňské Západočeské galerii | foto: Západočeská galerie v Plzni

Benediktini, Malich, Váchal, Tibet. Galerie zvou na výstavní sezonu

  • 0
Počasí pomalu ohlásilo blížící se podzim, se kterým se oživí také provoz muzeí a galerií. Druhá část výstavní sezony nabídne několik více či méně zásadních počinů, které by byla škoda vynechat. Představí osobnosti českého umění, kulturu řádu benediktinů nebo činnost spolku Brněnský Devětsil.

Významný tuzemský sochař a malíř Karel Malich oslaví 18. října devadesátiny a k významnému jubileu mu vzdá hold olomoucké Muzeum výtvarného umění. Komorní expozice představí návštěvníkům autorovy kresby, grafiky i plastiky. Malich jako malíř zaznamenává energii pomocí siločar a díla doplňuje o osobní prožitky světla a barev. V plastice pak minimální použití hmoty posouvá jeho dílo na samotnou hranici možností moderního sochařství.

Kam a kdy

Karel Malich: Vnitřní světlo (2. 10.)
Muzeum moderního umění, Olomouc

Josef Váchal: Napsal, vyryl, vytiskl a svázal (15. 10.)
Západočeská galerie, Plzeň

Obrazy osvícení (16. 10.)
Alšova jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou

Otevři zahradu rajskou (7. 11.)
Národní galerie, Praha

Brněnský Devětsil (28. 11.)
Moravská galerie, Brno

Hlouběji do minulosti se v polovině října obrátí Západočeská galerie v Plzni. Výstava díla všestranného umělce Josefa Váchala nese příznačný název Napsal, vyryl, vytiskl a svázal.

Těžištěm výstavy bude totiž především knižní tvorba doplněná o díla, která s úpravou knih úzce souvisela, tedy obrazy, kresbami, volnými grafickými listy. Váchal byl široce rozkročený od malby přes dřevořezy a fotografie až k psaní. Expozice připomíná 130 let od jeho narození.

„Lokální“ Devětsil z Brna

Zájem o asijské umění mezi sběrateli roste, ostatně poměrně nenápadná tušová kresba Šest krevet, jejímž autorem je čínský malíř Čchi Paj-ši, se loni vydražila skoro za deset milionů korun.

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Obrazy osvícení nabídne výběr z umění Tibetu, které se nachází v českých sbírkách. Vedle sakrálních sošek to budou především malby představující většině evropského publika zcela neznámý, a přitom atraktivní vizuální svět tibetského buddhismu.

Na duchovní rozměr pro změnu evropské kultury se potom v listopadu zaměří projekt Národní galerie Otevři zahradu rajskou s podtitulem Benediktini v srdci Evropy 800-1300. Více než dvě stě padesát exponátů z oblastí architektury, sochařství, knižní malby a především zlatnictví a ostatního uměleckého řemesla si neklade menší cíl než zmapovat kulturu raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů, jež měly v tehdejší společnosti nezastupitelnou roli.

Moravská galerie v Brně se bude koncem listopadu věnovat „lokálnímu umění“ v podobě avantgardy Brněnského Devětsilu z 20. a 30. let dvacátého století. Devětsil ve skutečnosti ve své době vydával mezinárodní revue Pásmo, organizoval spolkový život a uspořádal několik výstav.