Andy Warhol: Dvojice autoportrétů (1967) - z instalace Metropolitního muzea umění v New Yorku, představujícího vliv Andyho Warhola na jiné umělce | foto: ČTK

Newyorská výstava ukazuje, jak Warhol ovlivnil Hirsta, Koonse a další

  • 0
Metropolitní muzeum umění v New Yorku nabídne svým návštěvníkům výstavu, která zkoumá vliv Andyho Warhola na jiné umělce. Jeho díla ukazuje v kontextu 60 dalších umělců včetně britského provokatéra Damiena Hirsta, postmodernisty Jeffa Koonse či třeba fotografky Cindy Shermanové.

"Jako celek to vytváří úžasný dialog, nejen mezi Warholem a dalšími umělci, ale i mezi těmito umělci navzájem," uvedla kurátorka Marla Pratherová. "V celé galerii tak probíhá mnoho zajímavých rozhovorů," dodala.

Výstava podle ní klade i jiné otázky, než je otázky samotného vlivu jednotlivého umělce na druhého. Například co to vůbec je dopad uměleckého díla či jak rozumět "Warholovu efektu", který měl zásadní vliv na podobu současného umění. Výstava nazvaná Se zřetelem k Warholovi: Šedesát umělců, padesát let nabízí 45 děl od slavného pop-artového umělce a zhruba 100 děl dalších umělců.

Hans Haacke: Helmsboro Country (1990)

Pokrývá přitom časové období od začátku 60. let až po třeba současné video-artové tvůrce. Hlavní kurátor Mark Rosenthal ji původně chystal pro Detroitský umělecký institut, který ale nakonec neměl dostatečné finanční prostředky, a tak se expozice ujalo newyorské Metropolitní muzeum nacházející se na známé Muzejní míli na severovýchodní straně Central Parku.

Rosenthal výstavu rozčlenil do několika sekcí. Hned ta úvodní se věnuje inspiraci, kterou Warhol pro své obrazy nacházel v denním tisku. Ukazuje také, jak ze stejného zdroje čerpali Waholovi současníci Sigmar Polke a Vik Muniz. Zabývá se ale i zobrazováním věcí běžné denní spotřeby ve Warholově díle. Jeho známé bedýnky od mýdla Brillo tu stojí vedle pečlivě seřazených krabiček od léků od Hirsta.

Jeff Koons: Michael Jackson a Bubbles (1995)

Velký prostor je pak na výstavě věnován portrétům, celebritám a moci. K vidění tu je například Warholův portrét bývalé americké první dámy Jacqueliny Kennedyové Onassisové, do zlata laděná socha zpěváka Michaela Jacksoa a jeho opičáka Bubblese od Koonse či třeba portrét skladatele Phila Glasse z dílny fotorealisty Chucka Close.

Další sekce, které vévodí Warholův poslední autoportrét z roku 1986, se věnuje vztahu umění, homosexuality a identity obecně. Téma spojuje tak rozdílné umělce, jako je britský malíř David Hockey a jeho Chlapec, který se chystá sprchovat z roku 1964 a newyorský fotograf Robert Mapplethorpe, jenž ve svém díle nezřídka zkoumal temnější zákoutí sexuality.

Andy Warhol: Autoportrét (1986)

Poslední dvě části výstavy se pak zabývají citacemi a přivlastňováním obrazů v uměleckých dílech a mnohostrannou povahou Warholovy tvorby, která šla napříč různými médii, do které ale třeba spadala i vydavatelská činnost či spolupráce se skupinou Velvet Underground.

Nová výstava v metropolitním muzeu začne 18. září a skončí poslední prosincový den. Doprovodí ji i několik diskusí či koncert zpěvačky Patti Smithové.

,