Abstrakce první poloviny 20. století, Miroslav Ponc, Kompozice melodické linie barevné, 1925, kresba perem tuší, akvarel, papír, 22,1 x 29,5 cm - Abstrakce první poloviny 20. století, Miroslav Ponc, Kompozice melodické linie barevné, 1925, kresba perem tuší, akvarel, papír, 22,1 x 29,5 cm | foto: Ze sbírek Galerie hlavního města Prahy

Výstava ukáže abstrakci, jak ji asi neznáte

  • 1
Abstrakci podlehli v určitém období své tvorby mnozí čeští umělci, jak dokazuje nová výstava v pražském domě U Zlatého prstenu nazvaná Abstrakce první poloviny 20. století.

Barevné tvary, plastické struktury, nerealistické zobrazení – to je poetika abstraktního umění. Výstava mapuje prostřednictvím devadesátky děl patnácti autorů vývoj českých abstraktních tendencí.

"Většina vystavených autorů byli především figuralisté a abstraktním malbám se věnovali pouze krátkodobě. Ve své době toho také moc neprodali, a tak se myslelo, že kromě Františka Kupky a Vojtěcha Preissiga žádná česká abstrakce ani neexistovala," uvádí autorka výstavy Hana Rousová.

Na expozici ze sbírek Galerie hlavního města Prahy právě dva jmenovaní autoři chybí. Naopak je zde představena jedinečná a kompaktní kolekce maleb, kreseb a plastik umělců, které ve svých fondech nemá žádná jiná instituce.

Obraz jako partitura
Výstava je rozdělena do tří tematických celků. První se věnuje abstrakci a hudbě. Výrazně je zde zastoupena hudbou viditelně inspirovaná tvorba Aloise Bílka. Za unikátní lze považovat díla hudebního skladatele Miroslava Ponce, která zamýšlel jako vizuální partitury vlastních skladeb a podle nichž jde dokonce opravdu hrát. Poutavé jsou také práce Arneho Hoška, který se snažil vizuálně a barevně zobrazit konkrétní hudební skladby.
 
Druhá část výstavy se jmenuje Organická abstrakce a skupina Kvart. Přírodní motivy jsou podnětem tvorby například Františka Foltýna, Augustina Ságnera či Jaroslava Šefla.

Poslední sekce výstavy je zaměřena na abstrakci a ezoterismus. "Z hlediska abstrakce je tato tvorba kuriózní," říká Rousová. "Ezoterikům šlo o realistické znázornění osobních vizí, idejí. Ačkoli je výsledek abstraktní, jde o svého druhu popisný realismus." Jedním z představitelů je například František Drtikol.

Plné vstupné na výstavu, jež trvá do 1. října, je 90, snížené 50 korun.