Zleva obraz od Celiny nazvaný Slash a malba Rona Wooda z Rolling Stones z

Zleva obraz od Celiny nazvaný Slash a malba Rona Wooda z Rolling Stones z expozice The Art of Hard Rock: Pocta Praze (11. ledna 2012). | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Michael Jackson, Elton John i Wood ze „Stounů“ vystavují v Praze

  • 7
Čtyři desítky uměleckých děl od světových hudebníků vystavuje pražská galerie Dvorak Sec Contemporary. Expozice s názvem The Art of Hard Rock: Pocta Praze představuje autoportréty Michaela Jacksona a Billyho Idola, kresby Jimiho Hendrixe a Eltona Johna. Výstava potrvá do 17. února, vstup je zdarma.

Mezi vystavovanými díly je také zatím poslední obraz Karla Gotta, který nejpopulárnější tuzemský zpěvák a příležitostný malíř dokončil ve středu, tedy v den vernisáže, a nazval ho Extáze sv. Terezie. "Jsem rád, že mě sem pozvali jako výtvarníka," uvedl Gott při zahájení výstavy a v žertu se označil jako metafyzický malíř absurdo-konkrétista. "Když se tak podívám na obrázek od Jima Morrisona, jsem rád, že tady nejsem jediný blázen," podotkl.

Výstavu uměleckých děl světových hudebníků otevřel Karel Gott (Praha, 11. ledna 2012).

Česká republika je teprve druhou zastávkou výstavy, která se vydá na celosvětové turné. Expozice The Art of Hard Rock vznikla u příležitosti 40. výročí vzniku restaurace Hard Rock Cafe. "Jednotlivé exponáty pocházejí z našeho skladu v americkém Orlandu. Sestavená kolekce je unikátní v tom, že umožňuje nahlédnout do nitra umělců, do jejich lidskosti. Při pohledu na ni se ptáte sami sebe, co asi autor při tvorbě cítil, čím asi procházel," uvedl ředitel pražského Hard Rock Cafe Mo Capatia.

Prostor výstavy také nabídne bohatý doprovodný program, například malbu uměleckých děl "naživo", konferenci rockových bloggerů o budoucnosti českého hudebního průmyslu, projekce legendárních rockových koncertů nebo interaktivní zeď umění, která dá návštěvníkům prostor pro vlastní umělecké vyjádření. The Art of Hard Rock rovněž podpoří finanční sbírkou nadaci Život dětem.

Ze sbírek Hard Rock Café

Hard Rock Cafe je proslaveno rozsáhlou sbírkou předmětů slavných hudebníků, která dohromady čítá více než 73 tisíc kusů. Mezi nejcennější patří například Harley Davidson Elvise Presleyho z roku 1976 v modrém a zlatém provedení, kytara Jimiho Hendrixe, s níž nahrál album Rainbow Bridge, autobus, ve kterém Beatles absolvovali svou Magical Mystery Tour nebo diplom Stevieho Wondera z Xavier University vytištěný v Braillově písmu.

Expozice dokazuje, že mezi hudebníky je mnoho jedinců s dalším uměleckým nadáním. Někteří z nich mají i výtvarné vzdělání, jako například Freddie Mercury z Queen, Ronnie Wood z Rolling Stones nebo Peter Townshend z The Who, absolventi umělecké Ealing College of Art v Londýně. Peter Gabriel se zase podílel na výrobě koncertních kostýmů.

,