Alfons Mucha: Chocolat Idéal (1897)

Alfons Mucha: Chocolat Idéal (1897) | foto: REPRO: KATALOG MG V BRNĚ

Výstava Muchových děl je divácky vděčná, je na ní co objevovat

  • 0
Výstava Alfons Mucha, český mistr Belle Epoque, která začala v pátek v Moravské galerii v Brně, už má za sebou premiéru v budapešťském Muzeu krásných umění. Tam ji vidělo pětasedmdesát tisíc lidí. A dost možná, že k závratnému návštěvnickému rekordu má našlápnuto i její rozšířená brněnská verze.

Výběr plakátů ze sbírek Moravské galerie v Brně, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze i kreseb a maleb zapůjčených z Muchovy nadace, který dominoval budapešťské přehlídce, je zde doplněn o zápůjčky z dalších českých galerijních, muzejních a soukromých sbírek.

Pár kilometrů od Muchových rodných Ivančic se stalo něco poměrně neobvyklého – první víkend po otevření expozice Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie praskalo ve švech a návštěvník dokonce musel stát dlouhou frontu na vstupenky. Což se v tuzemských výstavních prostorách zase tak často nestává.

Vybledlé plakáty

Důvod velkého zájmu je jasný. Mucha je jeden z mála našich malířů, který si secesním ornamentem, lehkostí zobrazených víl, lístky květin a v neposlední řadě také důrazem na národní motivy dobyl srdce svých krajanů už před sto lety. Každý zná jeho díla z reprodukcí. Vystavené originály jsou působivé – i svojí nedokonalostí.

K výstavě Alfons Mucha Moravské galerie Brno - Cyckles Perfecta (1902)

Někdy jim chybí roh, někdy už vybledly a jsou trochu přehnuté. Je patrné, že skutečně sloužily svému účelu, tedy reklamě, že visely na nárožích i v interiérech a propagovaly zboží. Výstava v Moravské galerii představuje velkoplošné plakáty i řadu nečekaných skvostů – například kresebné skici i oleje v sobě mají místy až překvapivě expresionistický tón.

Víc než jen reprodukce

Kromě krásy notoricky známých obrazů odkrývá výstava Muchu i jako autora mnohem širšího záběru, než jen tvůrce plakátů.

Mistrovské jsou už jeho počáteční uhly z takzvaného hrušovanského období, tvorba z dob studií na Akademii v Mnichově (na pražskou akademii Muchu nepřijali pro údajný nedostatek talentu), málo známé je mezi laickou veřejností Muchovo americké období.

To všechno uvádí českého mistra Belle Epoque na pravou míru, dělá z něj mnohem víc než jsme z běžně dostupných reprodukcí zvyklí.

K výstavě Alfons Mucha Moravské galerie Brno

Výstava Alfonse Muchy je krásná, protože prezentuje krásná díla. Což ne vždy na dobrou výstavu stačí.

Tahle je však poctivě postavená, kromě katalogu nabízí i detailní textové panely plné zajímavostí přímo ve výstavě - uprostřed malířových děl je tak možné strávit půl dne a stále je co objevovat. Mucha v Brně je tak víc než cokoli jiného hlavně divácky nesmírně vděčným autorem.