Roman Týc vystavuje v Egon Schiele Art Centru v Krumlově portréty lidí vzniklé

Roman Týc vystavuje v Egon Schiele Art Centru v Krumlově portréty lidí vzniklé z přebytečného popela zesnulých. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Týc s kolegy mapuje proměny naší umělecké tvorby po pádu režimu

  • 0
Dvanáct umělců do čtyřiceti let představuje svá díla v prostorách Italského kulturního institutu v Praze. Výstava Et Cetera potrvá do 30. září a s podtitulkem Téměř 25 let poté si klade za cíl zachytit proměny umělecké tvorby od pádu komunismu.

Z více než šesti set portfolií vybrala komise dvanáct výtvarníků, mezi kterými je třeba laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Jakub Matuška vystupující pod jménem Masker nebo kontroverzní Roman Týc.

Spoluzakladatel skupiny Ztohoven je známý například výměnou sklíček na pražských semaforech, počinem, který ho dovedl až do výkonu trestu odnětí svobody.

Snahou výstavy, kterou pořádá Nadační fond Eleutheria pro podporu výtvarného umění, je přimět návštěvníky k zamyšlení nad změnami, kterými prošla umělecká tvorba v různých etapách svého vývoje od pádu komunistického režimu. V květnu příštího roku se expozice přesune do Říma.