Draží se obraz ze sbírky Rudolfa II., výstava je jako zámecká prohlídka

  • 2
Nedávno objevený obraz, který odborníci připisují německému malíři Hansi von Aachenovi, jednomu z nejvýznamnějších umělců rudolfínského dvora, se bude 13. června dražit v Praze. Předaukční výstava se už nyní koná v Clam-Gallasově paláci. Pět procent z výtěžku aukce půjde na oběti povodní.

Obraz Diany odpočívající po lovu, který pravděpodobně visel i ve sbírkách císaře Rudolfa II. na Pražském hradě, se našel v soukromé sbírce. Malba je po restaurování a sběratelům umění ji nabídne nová aukční síň Arthouse Hejtmánek. Vyvolávací cena bude dva miliony korun.

Majitelka, která se rozhodla obraz pustit na trh, si na nedávné malířově výstavě na Pražském hradě uvědomila, že podobné dílo s mohutným ženským aktem má doma. V době rozkvětu dvorského umění na přelomu 16. a 17. století bývalo běžné, že umělec opakoval úspěšnou kompozici vícekrát.

V nabídce aukce, která se bude konat v pražském Clam-Gallasově paláci, jsou i další díla starých mistrů, mezi nimi například rozměrná Podobizna Ferdinanda, hraběte Hroznaty z Kokořova a jeho rodiny od barokního malíře Petra Brandla s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun.

Výstava všech dražených předmětů se už nyní koná v Clam-Gallasově paláci a připomíná trochu prohlídku luxusně vybaveného zámku. Starožitnosti ze soukromých sbírek i výtvarná díla jsou shromážděná do jednotlivých místností podle doby vzniku.

,