Jack Kerouac

Jack Kerouac | foto: archiv

Čeští amerikanisté budou diskutovat o Kerouakovi. Na cestě slaví výročí

  • 4
Literární večer věnovaný Jacku Kerouakovi a 55. výročí vydání jeho románu Na cestě bude ve čtvrtek 12. dubna hostit Americké centrum.

Jack Kerouac

Večer pořádá Literární akademie, zazní na něm ukázky z Kerouakova kultovního díla a zúčastní se ho překladatelé jeho románů Jiří Josek a Josef Rauvolf. Od Kerouakova narození uplynulo 12. března 90 let, zemřel v roce 1969. Doplní je amerikanista Jiří Hanuš a Petr Onufer, redaktor nakladatelství Argo, které vydává Kerouakovy knihy v češtině. Slavný a pro mnohé určující román Na cestě vyšel v tehdejším Československu již v 70. letech v překladu Jiřího Joska.

"Beatnici byli proti americkému establishmentu a tento (socialistický) režim měl pocit, že je-li někdo proti americkému establishmentu, tak to jsou naši přátelé. V této podivné logice tomu přáli," vysvětluje Josek, proč mohl svobodomyslný román vyjít v zemi a době svázané cenzurou.

Večery s americkou literaturou jsou společným projektem Literární akademie a Amerického centra při velvyslanectví USA. Představují široké veřejnosti klasiky moderní americké literatury, jejich díla i kulturní a historický kontext doby, v níž tyto knihy vznikaly.

Na téma On the Road se mezi studenty Literární akademie uskutečnil třetí ročník literární soutěže Scribblings, jejíž výsledky budou během večera vyhlášeny. Na další setkání s americkou literaturou jsou naplánovány pořady o Williamu Faulknerovi a o Philipu Rothovi.

Jack Kerouac: On The Road (první vydání, Viking Press 1957)

Autobiografický román Na cestě, zachycující toulky začínajícího spisovatele napříč Amerikou, se počátkem 60. let stal manifestem beatnické generace. Jeho autor v něm zobrazil komunitu lidí odmítajících konformní způsob života. Spolu s Allenem Ginsbergem a Williamem Burroughsem byl hlavním představitelem beatniků. Do své smrti v roce 1969 napsal ještě dalších pět románů.

,