Josef Mengele

Josef Mengele | foto: archiv

Vyjde 500 stran o hrůzném Mengeleho životě

Více než šedesát let po ukončení 2. světové války vyjde česky kniha Anděl smrti, která mapuje život nejhledanějšího válečného zločince Josefa Mengeleho, který nikdy nebyl dopaden a potrestán.

Mengele doslova mávnutím ruky rozhodoval v Osvětimi při selekcích na železniční rampě, kdo bude žít a na koho čeká plynová komora. Na lidech prováděl hrůzné pokusy, jejichž pseudovědeckým cílem mělo být vylepšení germánské rasy "nadlidí" a potlačení ras "méněcenných".

Po válce Mengele uprchl do Bavorska, Rakouska, Itálie… Argentiny. Pátraly po něm úřady i soukromí "lovci" nacistů. Neúspěšně. Jakmile Mengele cítil nebezpečí, změnil místo pobytu a z Argentiny přesídlil nejprve do Paraguaye a posléze do Brazílie.|

Dařilo se mu unikat díky pomoci své rodiny, která ho finančně podporovala, přátel, kteří obstarávali jeho kontakty s rodinou, i nacistů žijících v Jižní Americe. Nejblíže měl k jeho dopadení izraelský Mossad, kterému Mengele unikl skutečně jen o vlásek.

Kniha Geralda L. Posnera a Johna Warea je výsledkem pětiletého výzkumu. Během té doby dali autoři této knihy dohromady jeden z nejrozsáhlejších archivů o Josefu Mengelem, obsahující zhruba 25 tisíc stran dokumentů.

Prostřednictvím Mengeleho syna získali přístup k rodinným dopisům i Mengeleho deníku. Strávili měsíce v Jižní Americe, řadu dní bádáním v archivech různých zemí a nahráli více než devadesát hodin interview s jednotlivci zapojenými do Mengeleho života.

Získali šokující svědectví Mengeleho první ženy, která jela manžela navštívit do koncentračního tábora v době, kdy tam vykonával své pokusy. Kniha je "kronikou" hrůzy, krutosti, útěku, skrývání, ale také naprosté samoty, k níž se Mengele ve svém deníku, jejž si vedl skoro dvacet let, přiznává.

Autoři podávají definitivní důkazy o tom, že Mengelemu pomáhala rozsáhlá síť osob, které mu poskytovaly pasy, úkryt a peníze a sváděly z jeho stopy pronásledovatele. Podávají bezprecedentní náhledy do Mengeleho mysli a charakteru.

Předkládají důkaz, že Mengele byl zajat a dva měsíce držen armádou USA pod vlastním jménem. Poskytují závažné svědectví, že Spolková republika Německo a Izrael mohly Mengeleho při dvou různých příležitostech dopadnout, ale neuspěly.

Gerald L. Posner je znám jako přední odborník na Josefa Mengeleho, je společníkem v newyorské advokátní firmě Posner a Ferrara. Problematiku Mengeleho studoval pět let, cestoval do Evropy a Jižní Ameriky a shromáždil více než 25 tisíc dokumentů.

John Ware je televizní producent dokumentárního pořadu aktuálních informací Svět v akci, který vyrábí britská Granada Television. Jeho dokument Hon na Dr. Mengeleho vysílala síť Independent Television a také pořad Šedesát minut v USA.

Český překlad pětisetstránkové knihy vyjde v nakladatelství XYZ v září tohoto roku.