Vyhrál autorský zákon

Městský soud v Praze dal za pravdu autorovi veršované pohádky Z pekla štěstí Pavlu Vránovi, který se soudil kvůli neautorizovaným změnám ve své knize inspirované scénářem stejnojmenného filmu režiséra Zdeňka Trošky. Publikaci loni vydalo nakladatelství Tváře.

Ač se nakladatel hájil, že Vránův text upravil jen stylisticky a jazykově, soud byl jiného mínění. V odůvodnění rozsudku se píše, že "176 slok bylo změněno, 3 vypuštěny, 2 přemístěny, jen 59 slok zůstalo nedotčeno." A verdikt? Nakladatel se má zdržet dalšího rozšiřování knihy, stáhnout ji z trhu do patnácti dnů a zničit všechny neprodané výtisky do třiceti dnů od data, kdy rozsudek nabude právní moci. Navíc se má písemně omluvit a zaplatit soudní výlohy.

"Samozřejmě jsem rád, že to tak dopadlo. I když mě celá ta aféra mrzí tím spíše, že jsem původní profesí knihkupec," říká Vrána. Ještě letos chce vydat druhý díl veršované verze Z pekla štěstí - ovšem v původní autorské podobě a v jiném nakladatelství.

"Předpokládám, že se proti rozsudku odvoláme. Ale ještě se domluvíme v redakci. Soudní rozhodnutí budeme respektovat," reagoval jednatel nakladatelství Tváře Jan Sochůrek.

Režisér Troška, jenž napsal filmový scénář podle Drdových pohádek a svolil k jeho přepisu do veršů, stál na Vránově straně od počátku sporu a prý jej podpořil i během líčení. Vrána chtěl knihu původně vydat jinde, ale pak producenti přenesli práva do nakladatelství Tváře - a právě v tamní redakci doznala oněch změn, které zkoumal soud.

"Byl to ošklivý podraz. Jsem sedmdesátník, v nakladatelské branži se pohybuju čtyřicet let, ale tohle jsem ještě nezažil," tvrdí naopak spolumajitel Tváří Jiří Skácel. Podle něho totiž Vrána soudu předložil novější, a tedy už stylisticky a jazykově opravený rukopis, než jaký měl nakladatel k dispozici a z kterého vycházel při vydání knížky. "Nejdřív sem chodil každý druhý den a bavil se žoviálně. O rukopis se vůbec nezajímal. Pak knížka vyšla, a ne že by řekl: Hoši, co jste s tím udělali? Šel rovnou na soud. Rozjel to všude, obíhal redakce a časopisy."

Vrána tvrdí, že tak to nebylo: "I soud zjistil, že jsem se s nimi snažil spojit, jen co jsem se dověděl o úpravách v textu, ale oni nereagovali." Soud navíc doložil, že nakladatelství Tváře samo žaluje o půl milionu korun producenty, od nichž práva ke knize získalo. Vrána, který dostal za oba díly knihy sto tisíc korun, odškodné nežádal: "Co si vezmete na společnosti s ručením omezeným?"

Co bude s knihou dál? Už loni v srpnu vydal soud předběžné opatření, jímž zakázal ji dál šířit. Podle nakladatele se publikace vydaná v patnáctitisícovém nákladu nikdy na běžné pulty nedostala: hned při počátcích aféry ji prý z distribuce stáhli a dali do levných knih. Nicméně ještě v říjnu loňského roku figurovalo Z pekla štěstí podepsané Vránou v žebříčcích nejprodávanějších knih například na Sokolovsku.

Lidé z Tváří u soudního líčení nebyli: "Nechtěli jsme se tím zabývat, tomu člověku jde jen o to, aby byl v novinách," vysvětluje spolumajitelka Marie Formáčková.

Ani Vrána už se nechce k případu vracet. Má jiné plány - rád by v Praze otevřel prodejnu knih, kazet a nahrávek, vše pouze pro děti. "Ale budou to jen dobré věci, žádní Pokémoni," popisuje Pavel Vrána svůj projekt, se kterým chce ještě stihnout vánoční trh.

Režisér Zdeněk Troška režíruje Karla Gotta, který si zahrál v jeho pohádce Z pekla štěstí 2.

Z pekla štěstí 2 - foto 1

Z pekla štěstí 2 - foto 2

Režisér Zdeněk Troška se Sabinou Laurinovou (princeznou Eufrozínou) při natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Z české filmové pohádky Z pekla štěstí 2