Maxipes Fík

Maxipes Fík | foto: © Jiří Šalamoun, poskytla Česká televize

Galerie oslaví výročí sochaře Kolíbala a autora Maxipsa Fíka

  • 0
Ve znamení kulatých narozenin včetně nedožitých bude výstavní sezona v příštím roce. Návštěvníci se mohou těšit i na díla ze Sudet, tvorbu ruského malíře Ilji Repina či expozici připomínající 50 let večerníčku.

Výstavu nazvanou Česká animovaná tvorba u příležitosti padesátého výročí večerníčku pořádá Národní galerie spolu s Českou televizí. Od 14. května se představí v pražské Valdštejnské jízdárně.

K českým večerníčkům nedílně patří i postavička Maxipsa Fíka. Osmdesátiny jeho autora Jiřího Šalamouna si budeme z různých úhlů připomínat hned dvakrát – od 29. ledna v olomouckém Muzeu umění a od 7. března v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V Olomouci se rovněž od konce ledna představí dvě nové významné akvizice od světoznámého malíře, sochaře a grafika maďarského původu Victora Vasarelyho.

Kulhánek, Jirků, Rittstein

Rovněž menší olomoucká galerie Mona Lisa příští rok vsadí na výročí. Od 13. ledna to bude výstava k nedožitým 75. narozeninám grafika a tvůrce známek či bankovek Oldřicha Kulhánka. Dále připomene jubilea Jana Saudka či Borise Jirků, na únor chystá expozici Kamila Lhotáka a na podzim Michaela Rittsteina.

Národní galerie má za sebou personální zemětřesení, přesto ani její výstavní sály nebudou v následujícím roce prázdné. 19. března přinese výstavu k devadesátým narozeninám významného sochaře a výtvarníka Stanislava Kolíbala. Rodáka z Orlové připomene v září také Galerie výtvarného umění v Ostravě. Na 11. června NG nachystá expozici Smysl pro umění, která ukáže sbírky a nákupy České akademie věd a umění z let 1890–1952. V říjnu se potom ve Veletržním paláci bude konat výstava Jiřího Davida nazvaná Apoteóza.

Fascinace kosmem

Tradičně ceněné, avšak na náročnější publikum cílené expozice chystá pražská Galerie Rudolfinum. Příští rok to bude výstava nových děl britského výtvarníka Rogera Hiornse, který k nalezeným a upraveným objektům přidává živé modely (od 27. května) a přehlídka pěti umělkyň nazvaná Flash (od 30. září), jež nabídne rovněž práci s lidským tělem.

Galerie hlavního města Prahy uspořádá výstavy Jána Mančušky, Květy Pacovské či Dalibora Chatrného. Jedním z milníků příštího roku bude i expozice belgického symbolistního malíře, spisovatele a okultisty Jeana Delvilla (1867–1953) v Domě U Kamenného zvonu.

Lehce mimo klasický umělecký záběr, ale s neméně zajímavým tématem přijde Muzeum hlavního města Prahy, a to konkrétně s výstavou Hroby barbarů v Praze-Zličíně, která začne 5. května. Na unikátních nálezech pohřebišť bude dokumentovat dramatickou dobu stěhování národů na území Čech.

V Karlových Varech se představí sochař a grafik Vladimír Škoda. Originální instalaci fascinovanou kosmem připraví pro konkrétní prostory karlovarské Galerie umění. Následovat bude i repríza výstavy Hraniční syndrom, na níž malíři David Saudek, Jaroslav Valečka a sochař Martin Káňa pojali téma příhraničního soužití v Sudetech. Jistým zahleděním do vesmíru se vyznačuje i tvorba Karla Malicha. Toho bude Galerie Zdeněk Sklenář prezentovat ve Finsku a Číně. V pražské pobočce nabídne díla malíře Josefa Achrera.

Od 26. června bude na zámku Hluboká nad Vltavou otevřená výstava věnovaná Iljovi Repinovi a ruskému umění 19. a počátku 20. století.