Spisovatelka J. K. Rowlingová

Spisovatelka J. K. Rowlingová | foto: Albatros Media

Knihou příštího roku bude detektivka. Napíše ji Rowlingová nebo Nesbo

  • 8
Ještě není jasné, který titul se stal nejprodávanější knihou končícího roku, a nakladatelé už vezou z tiskáren první novinky s datem 2015.

Rok mistra Jana Husa i intenzivní připomínka konce druhé světové války. Také rok, kdy vyjde druhý případ Cormorana Strika, tedy druhá detektivní Rowlingová. Pravděpodobně mezi ní a posledním případem Nesbova hrdiny Harryho Holea se bude rozhodovat o nejprodávanější knize roku 2015.

Překvapit však může Michal Viewegh, který podle nakladatele „dopilovává“ soubor povídek nazvaný Zpátky ve hře a dokončuje román Čarodějka z Křemelky. „V lednu by mělo být jasné, která z těchto Michalových knih dostane přednost a vyjde před květnovým Světem knihy,“ vysvětluje Jan Pražan z nakladatelství Druhé město.

Tolik očekávané hity. Zařadit se mezi ně může i nebeletristický titul nositele Magnesie Litery Jiřího Padevěta. Od března do května před sedmdesáti lety zemřely na území protektorátu stovky lidí během takzvaných pochodů smrti. Autor proslulého Průvodce protektorátní Prahou napsal truchlivý katalog těch zbytečných smrtí a nazval ho Krvavé jaro 1945. Objel i masové hroby, pátral v archivech, několik mrtvých se díky jeho práci podařilo zpětně s velkou pravděpodobností identifikovat. I tohle je svého druhu průvodce – protože spojuje události s přesnými místy, kde se staly. Autor doporučuje na taková místa jezdit, neboť jen když jejich konkrétní mrazivost bezprostředně zažijeme, uvědomíme si, jak silně nás tahle krutá nedávná historie dodnes formuje.

Fukušima, Jobs, Ježíš

To Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky se zabývá současnější historií – už dva roky píše o Fukušimě. Nakladatelství Novela bohemica vydá jeho texty souborně, nejsou to však jen tak ledajaké komentáře. „Ona totiž tragédie postižených při protržení přehrady, důlním neštěstí či jaderné havárii je stejně hluboká – stejná je však i u obětí sociálních a ekonomických propadů, které mohou být způsobeny nedostatkem energie,“ uvědomuje si Wagner souvislosti, které ne každý umí takhle přímo zformulovat. A dodává: „Kromě racionálního posouzení je však třeba nezapomínat na to, že každý opuštěný dům, hrob předků, místo z dětství nechalo hluboký otisk. Ta místa a osudy jejich obyvatel je třeba připomínat.“ Kniha Fukušima I poté vyjde v březnu.

A nebeletristický titul do třetice: vyjde pojednání od známého životopisce Waltera Isaacsona, který si zjednal respekt svým portrétem Steva Jobse. Kniha se bude jmenovat Inovátoři. „Věnuje se průkopníkům počítačových technologií a internetu, mezi kterými nechybí Bill Gates, Steve Wozniak nebo právě Steve Jobs,“ říká Stáňa Findejsová z nakladatelství Práh a slibuje, že sedmisetstránková kniha vyjde těsně po letních prázdninách. Práh vydá i ceněný román Ježíš z Nazaretu. Polský autor Roman Brandstaetter ho napsal na 1 400 stránek.

Bestsellery roku 2014

Z domova i ze světa

Nakladatelství Host chystá na březen třetí román jedné z nejvýraznějších současných českých autorek Petry Soukupové. Nese název Pod sněhem a půjde v něm o „obyčejné“ mezilidské vztahy: „Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. V autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace a sedmimístné Volvo XC se už po několika kilometrech jízdy mění v napěchovaný papiňák, který každou chvíli hrozí výbuchem,“ přibližuje titul Dana Blatná z Hostu.

A zásadní počin: první české vydání od roku 1968 přinese prózu Jana Procházky Ať žije republika. Váže se k výročí konce války a Procházka v ní předložil příběh kluka Olina sevřeného mezi otcovou přísností a matčinou láskou, mezi odcházejícími Němci a přicházejícími Rusy, mezi spravedlností a fanatismem.

Z překladové beletrie se mohou čtenáři těšit třeba na nové povídky nobelistky Alice Munroové, které pod názvem Láska dobré ženy vydá Paseka. Odeon chystá Sněhovou královnu Michaela Cunninghama a nový román Iana McEwana. A nakladatelství Plus přijde v únoru s novým Robertem Galbraithem, tedy spíš s novou Rowlingovou. Detektivka Hedvábník podle zahraničních recenzentů potvrdila autorčin talent psát kriminálky po vzoru klasiků, dokonce se o ní mluví jako o nové Agathe Christie. A vrátí se Peter May, autor úspěšné trilogie z ostrova Lewis, tentokrát s čínskou sérií. Její první díl Pán ohně vyjde už v lednu. V květnu se objeví nový Lars Kepler nebo třeba Jeffrey Deaver, který si svůj thriller Říjnový seznam sám ilustroval vlastními fotografiemi.

Bleška a veška vaří pivo

Nezapomíná se ani na děti. Nakladatelství Meander chystá pohádku Ivana Binara Dědeček a kráva s ilustracemi Evy Sýkorové a shání peníze na pokračování podařené letošní knížky Rozhledna na houby. Ta se bude jmenovat Lesní soud. Albatros v dubnu vydá Werichovu pohádkovou písničku O blešce a vešce, co spolu vařily pivo, kterou ilustrovala Vlasta Baránková. A Baobab by měl pokračovat ve vydávání ilustrovaných průvodců Miroslava Šaška.