Diana Ross při setkání se skupinou Jackson 5. | foto: Profimedia.cz

Vydavatelství Motown změnilo Ameriku, teď slaví padesátiny

  • 1
Americké vydavatelství Motown, které se zasloužilo o integraci hudby černých interpretů do americké populární hudby, tento týden slaví padesát let od založení.

Své slavné nahrávky tu vydávali třeba Smokey Robinson, Diana Rossová, Stevie Wonder, Marvin Gaye, Lionel Richie či Jacksons 5 a sám Michael Jackson.

Akce připomínající výročí budou probíhat celý rok. Kromě oslavy v rodném městě labelu, v Detroitu, a různých výstav nejslavnějších umělců se na září chystá i film, který zdokumentuje důležité historické momenty spojené se jménem Motown.

MARVIN GAYE & TAMMI TERRELL - AIN´T NO MOUNTAIN HIGH ENOUGH

Už nyní v rámci oslav vychází i box s deseti cédéčky nazvaný Hitsville USA s všeříkajícím podtitulem Motown No.1, na kterém je 192 singlů z produkce vydavatelství, které dosáhly prvního místa v americké hitparádě. Další tematicky zaměřené kompilace  budou následovat v průběhu celého roku.

Motown ovlivnil i Beatles

"Každý den jsem se díval na to, jak se z kusu plechu na jedné straně linky stane na druhém konci nádherné nové auto. Říkal jsem si, že je to skvělý nápad a že bych to samé mohl zkusit se svou hudbou," vzpomínal zakladatel společnosti Berry Gordy pro časopis Billboard na začátky nahrávací společnosti v Detroitu, městě známém jako epicentrum amerického automobilového průmyslu.

JACKSON 5 - I WANT YOU BACK

"Rozhodl jsem se vytvořit místo, kam jedněmi dveřmi vejde neznámé děcko z ulice a druhými dveřmi vyjde ven hvězda," popsal základní myšlenku labelu Gordy, který společnost založil s vypůjčenými osmi sty dolary od své rodiny.

The BeatlesMotown se pod jeho vedením stal prvním vydavatelstvím vlastněným Afroameričanem, které se zaměřovalo zejména na černou hudbu a dosáhlo masového úspěchu. Významně tak přispělo i k boji s rasovými předsudky.

V šedesátých letech pak muzikanti přišli s novým zvukem soulové hudby, založeným mimo jiné na melodické basové lince, akordických změnách, rytmu a prvcích gospelového zpěvu. Pro ten se vžilo označení Motown sound a měl zásadní vliv na celou řadu umělců včetně The Beatles, The Who, The Jam či Beach Boys.