Promo snímek kapely Nebe k albu Legosvět (2012)

Promo snímek kapely Nebe k albu Legosvět (2012) | foto: Richmond Records

Vydavatel Krajčo uvádí Nebe, poprockové lego z Havířova

  • 8
Sedm let hráli v Havířově a okolí. Pilně skládali poprockové písničky. Dvakrát změnili název. Snažili se prosadit. U velké gramofirmy neuspěli. Až se jich chopil slavný havířovský rodák Richard Krajčo. Seznamte se: kapela Nebe vydává debutové album Legosvět.

"Z milionů kostek lega postavím ti svět," zpívá lídr kapely Petr Harazin v úvodní písničce Legosvět. Obrat z pilotního singlu, který už několik měsíců rotuje v tuzemských rádiích, výmluvně charakterizuje celou stejnojmennou desku, ať už po stránce hudební nebo textové. Je pestrá, s odkazy na brit pop, grunge, moderní elektronické kytarovky či úspěšné plody českého poprocku.

Legosvět je eklekticky postavené album. Nebe si za pomoci dvojice producentů vzalo z uplynulých dvaceti let to, co se ukázalo jako funkční, a rozhodlo se balancovat na hraně. Takže plnokrevná rytmika, sem tam repetitivní podkresové beaty (Přívoz), kouzlení s elektronickými atmosférami (Pátek 13.) nebo dechy (Krysy) a samozřejmě rozmanité kytary podle nálady písničky. V Knoflíkové válce zní pearljamovské běhy, v závěrečných Výkřicích se zvonivé akustiky převalí v psychedelické finále.

"Z prvních poslechů jsme byli v šoku. Aranže některých písniček jsou výrazně odlišné od původních verzí našich písní. Postupně se nám to však vrylo pod kůži a teď jsme všichni na desku hrdí, protože má díky aranžím moderní zvuk," říká Petr Harazin. Představuje se jako jistý zpěvák, který ví, že se nemá pouštět do velkých vokálních dobrodružství, ale je spíše vypravěčem. Autor drtivé většiny textů do sebe nasál písničkářskou poetiku, s níž v minulosti bodovali Mňága & Žďorp, Chinaski, Tata Bojs. A hlavně Kryštof.

Krajčovo znamení

Nebe, pětičlenná parta dvacetiletých kluků, vydává svou debutovou desku u Richmond Records, firmy, za níž stojí zpěvák skupiny Kryštof Richard Krajčo, sám havířovský rodák. Dosud značku využíval pro tvorbu své domovské kapely poté, co jí vypršel kontrakt u světového labelu EMI. Kryštof má ale tvůrčí pauzu, tak se rozhodl vyzkoušet si roli producenta.

"Současný vztah velkých vydavatelství k mladým interpretům není dobrý. Nechtějí investovat čas ani peníze. Přitom mladí muzikanti podporu potřebují, aby mohli věřit, že jsou i jiné cesty k úspěchu než jen televizní talentové soutěže," tvrdí Krajčo.

Havířovské Nebe je pro něj první vlaštovka, každý rok by chtěl pomoci jedné kapele. "U Nebe mě zaujaly hitové a přitom inteligentní melodie a české texty, které mají krásnou poetiku," vypočítává Krajčo. A dušuje se, že kapele do práce zase až tolik nemluvil, i když je pod nahrávkou podepsán jako producent společně s Borisem Carloffem.

"Za poslední tři roky od posledního demáče šli kluci hodně dopředu a jsou natolik instrumentálně zdatní, že to chtělo jen dodat formu, použít nůžky, ale zároveň aby to byli co nejvíc oni. Měl jsem to podobně jako kdysi Kryštof při první desce s Dušanem Neuwerthem, kdy nám ukázal, jak se pracuje ve studiu. A to byla velká škola."

Krajčo si je vědom možného negativního stigmatu, které jeho jméno s sebou nese. I proto, že v některých pasážích album Legosvět chtě nechtě připomíná starší nahrávky Kryštofa. "Upozornil jsem je, že možná budeme všichni na pranýři. S negativní reakcí už jsem se setkal. Ale není to paradoxní, že by mladým klukům mělo uškodit slavné jméno staršího muzikanta?" Na Krajčovu řečnickou otázku se jen těžko hledá odpověď.

Sám Harazin netají, že Richard byl a je pro kapelu velký vzor. "Viděl jsem Kryštofa poprvé před deseti lety v Havířově na Inkubátoru a nadchl mě natolik, že jsem začal hrát na kytaru. Do té doby jsem se o hudbu moc nezajímal a už vůbec mě nenapadlo, že bych ji někdy mohl provozovat. A celé ty roky jsme dřeli ve zkušebně právě proto, aby si nás někdo všiml. A že to byl zrovna můj vzor, který založil label, aby pomohl mladým kapelám nahoru... to nejsou náhody," směje se lídr Nebe.

Provokující skotští rytíři v očekávání

Co Krajča a Harazina pojí jako autory, je talent pro romantické a také lehce ironizující či provokující texty. Zatímco Kryštof má o vztahu k médiím skladbu Iluze, Nebe nabízí Krysy. "Jedna z našich nejstarších písní vznikla tehdy, když o naší kamarádce napsala jedna holka nějaké bláboly do bulvárního plátku, který to poté vyvěsil a ona z toho byla dost rozhozená," popisuje Harazin skladbu, jejíž klíčovou frází je výkřik "o čem vy si krysy šeptáte".

Nebe provokuje i v písni V manéži, kde se v rozverném veselém tempu vypořádá s různými radami, jak uspět v showbyznysu. "Tohle je naše veselá revolta. Teď k ní přistupujeme s úsměvem, ale vznikala v době, kdy jsme byli naštvaní na celý svět a naivně jsme si mysleli, že jsme nejlepší kapela na světě, které si ještě nikdo nevšiml. Dokonce jsme ji hrdinsky pojmenovali, původně se jmenovala Rádiová," podotýká kytarista Štěpán Petrů.

Skladba V manéži také skrývá výraz "kaledonští rytíři", narážku na předchozí název kapely Caledonia, což je historický název pro Skotsko. "Jezdíme tam rok co rok čerpat inspiraci k novým písním, vyčistit si hlavu a vydělat si na malinových polích na nové nástroje. Pod starým názvem jsme jednali s jedním labelem, ale spolupráce jsme se nedočkali. A když se nás chopil Richard, navrhl změnit jméno na krátké, české a snadno zapamatovatelné slovo. Každopádně je to lepší než náš úplně první název Fat Skewers," říká bubeník Jakub Krakowczyk.

Kapela za sedm let existence odehrála necelé dvě stovky koncertů. Někam dál než do okolí Havířova se dostala až na podzim 2011 poté, co vypustila singl Legosvět a dostala pozvánku zúčasnit se putovní akce T-music Back to School. Letos už má domluvené koncerty na řadě festivalů, majálesů a samozřejmě bude i křest alba, který se uskuteční 14. dubna v Havířově. Kmotrem bude Michal Malátný, zpěvák Chinaski.

"Jsem Michalovi moc vděčný, že se rozhodl nezištně pomoci, stejně jako Tereza Voříšková, která hraje hlavní roli v klipu Legosvět. Naším cílem není jen vydat kapele desku a vykašlat se na ni, jak to tady občas chodí. Nebe určitě natočí další klip, domlouváme další koncerty a rád bych klukům pomohl natočit ještě jednu desku, už ne jako producent, ale jako mecenáš. Raději budu investovat do nejrůznějších človíčků z garáží než podporovat podivné charitativní organizace bez průhledného hospodaření," říká Krajčo v roli šéfa Richmond Records.

"Neznaje vše / hledám svý publikum / navzdory všem," zpívá Nebe v závěrečné písni Výkřiky. Prvních několik lekcí hledání s přispěním učitele Krajča má za sebou. Vytvořili "grower", nahrávku, která se může líbit až na několikátý poslech. A taky nemusí. Už je v prodeji jak v kamenných obchodech, tak v elektronické podobě na iTunes či v Supraphonline, kde stojí 149 korun.