Chilský básník Pablo Neruda získal v roce 1971 Nobelovu cenu za literaturu

Chilský básník Pablo Neruda získal v roce 1971 Nobelovu cenu za literaturu | foto: Biblioteca Les Corts Miquel Llongueras

Chilský ministr píše o Nerudovi, levicový básník vlastnil čtyři domy

  • 1
Současný chilský ministr kultury je zároveň spisovatelem. A výborným. Jmenuje se Roberto Ampuero a dřív, než získal post ve vládě, byl jedním z nejprodávanějších jihoamerických autorů na světě. V češtině teď vychází jeho román Případ Neruda.

Vypráví o osudech laureáta Nobelovy ceny za literaturu Pabla Nerudy, který si vypůjčil už v mládí příjmení našeho autora Povídek malostranských coby pseudonym.

Obálka knihy Případ Neruda

Hlavním hrdinou je soukromý detektiv Cayetan Brulé, který vzpomíná na svůj první případ. Pablo Neruda si ho tehdy najal těsně před svojí smrtí, aby pátral po lékaři, který kdysi léčil rakovinu pomocí bylin.

Později se však ukáže, že nejde jen o šamana, ale o rozkrytí jednoho Nerudova osudového tajemství. Brulé si přečte Maigreta, aby věděl, jak se takové pátrání vůbec dělá, a vydá se na cestu kolem světa. Protože stopy vedou do východního Berlína, na Kubu i do Mexika.

V Chile se zatím schyluje ke konci Allendeho komunistického experimentu, který svým vlastním krvavým experimentem nahradí Augusto Pinochet. Neruda jako levicově orientovaný básník skutečně sehrál v osudném roce 1973 svoji roli. Zemřel na rakovinu prostaty necelé dva týdny po převratu.

Jeho pohřeb se stal protestem proti novému režimu. Ostatně místo Allendeho měl v roce 1970 kandidovat na prezidentský post právě Neruda, jenomže odmítl a svému příteli pak dělal velvyslance ve Francii.

Za vším hledej lásku

Ampuera skutečně pojí s Nerudou už vzpomínky na dětství, každé ráno prý ve svém a Nerudově rodném městě Valparaísu hleděl na jeden z padesáti vršků, které město tvoří, k honosnému básníkově sídlu. „Přestože byl don Pablo disciplinovaným členem chilské komunistické strany, žil vpravdě buržoazním životem: vlastnil tři další domy,“ říká.

A konečně, kromě detektivního pátrání a politiky tu jde i o lásku. Vlastně především o ni. Protože Neruda „dokázal vášnivě milovat, ale vzápětí vše opustit a vrhnout se do nového románku, ještě horečnatějšího a vášnivějšího, jenž by mu umožnil stvořit lepší poezii“. Přátelé mu přezdívali sériový monogamista. Právě fakt, že si Neruda často protiřečil a neměl jednoduchou povahu, Ampuera přitahoval.

Případ Neruda jako e-kniha za 189 korun

Román Roberta Ampuera koupíte na knihy.idnes.cz.