Kenneth Branagh jako komisař Kurt Wallander

Kenneth Branagh jako komisař Kurt Wallander | foto: PBS Pressroom

Komisař Wallander se vrací. V ruce má sklenku, v duši splín

  • 0
Známe ho jako stvořitele Kurta Wallandera, podivínského detektiva se sklonem k pití a bručounství, kterého proslavil Kenneth Branagh v seriálovém zpracování televize BBC. Jenomže Henning Mankell je autorem širšího záběru.

Píše historické romány i příběhy z­ afrického kontinentu, kde vede řadu humanitárních projektů a přispívá na ně. „Za peníze, které na Západě utratíme za krmivo pro psy, by bylo možné naučit všechny děti na celém světě číst a psát,“ zní jeho krédo. Nakladatelství Host teď vydává jeho Usměvavého muže, čtvrtý díl wallanderovské série.

Obálka knihy Usměvavý muž

Na rozdíl od slavnějšího seriálového protějšku je knižní Wallander větší morous a trpí depresemi. Čtenáři se s ním poprvé seznámili před dvěma lety, kdy Host trochu nelogicky vydal román Neklidný muž, poslední Wallanderův případ, který sérii uzavřel. V Neklidném muži měl komisař před penzí. Čím více na něj doléhaly jeho životní omyly a tíha zdravotních problémů, tím byl protivnější. V aktuálním románu se chová o trochu mileji, byť ne o ­moc. Příběh začíná ve chvíli, kdy se hrdina topí v alkoholu a ve výčitkách, během služby totiž zabil člověka a není schopen se s tím srovnat.

Mankell začal o Wallanderovi psát v roce 1991, první případ nazval Vrah bez tváře. Jméno detektiva autor údajně vybral z telefonního seznamu, protože mu připadalo zvučné. Prvotním impulzem ke psaní kriminálek mu byla hrozba rasismu, kterou ve Švédsku intenzivně cítil. Nikdy nešlo jen o kriminální zápletku.

„Důležité je psychologické zkoumání kultury, kterou zobrazujete,“ vysvětluje autor v­ jednom z rozhovorů. To se odráží i v aktuálním dílu. „Často mám pocit, že pachatelé mohou neohroženě zvyšovat svůj náskok. A společnost odpovídá tím, že manipuluje statistiky,“ stýská si během sledovací akce komisař.

O sérii

Co už vyšlo

Neklidný muž (listopad 2012)

Vrazi bez tváře (březen 2013)

Než přijde mráz (září 2013), případ Lindy Wallanderové

Psi z Rigy (listopad 2013)

Bílá lvice (březen 2014)

Usměvavý muž (červenec 2014)

Co se chystá

Ve slepé uličce (listopad 2014)

Pátá žena (březen 2015)

O krok pozadu (červenec 2015)

Firewall (listopad 2015)

Pyramida (březen 2016)

Wallanderových případů je nakonec deset, jedenáctý pak řeší jeho dcera Linda, rovněž policistka, která se však objevuje i v Mankellových předchozích knihách a detektivovu protivnost alespoň trochu vyvažuje. Česky zatím vyšly první čtyři díly, poslední a Lindin, čtyři další má nakladatel v plánu vydat do roku 2016.

Po světě se Wallanderů prodalo přes čtyřicet milionů výtisků. V roce 2008 byl Mankell nejprodávanějším autorem na světě, a pokořil tak dokonce J. K. Rowlingovou a Dana Browna. U nás se v té době teprve chystal první Larsson a až ten znovu otevřel dveře severským kriminálkám. I proto jsou prodeje nejstarších Wallanderů nižší než těch nejnovějších. Dobře si však série vede v počtu elektronických stažení.

Kromě série vyšel u nás Mankellovi ještě Číňan, román o historii i­ současnosti Číny a jejím tehdejším i současném vlivu na osudy lidí i v západních zemích. Jeho prodej u nás překročil desetitisícovou hranici.

Usměvavý muž jako e-kniha za 189 korun

Román Henninga Mankella koupíte na knihy.idnes.cz.