Říšský vůdce SS a šéf gestapa Heinrich Himmler (vlevo) s velitelem koncentračního tábora Mauthausen Franzem Ziereisem (uprostřed) a šéfem Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Ernstem Kaltenbrunnerem

Říšský vůdce SS a šéf gestapa Heinrich Himmler (vlevo) s velitelem koncentračního tábora Mauthausen Franzem Ziereisem (uprostřed) a šéfem Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Ernstem Kaltenbrunnerem | foto: Archiv Jiřího Vybíhala

Himmler miloval kuře s kaší a bazalkou, líčí jeho románová kuchařka

  • 4
V nakladatelství Argo vychází ceněný francouzský román Himmlerova kuchařka. Vypráví o ženě, která skrze jídlo brala spravedlnost do svých rukou a "provařila se" třetí říší i Maovou Čínou.

Je jí sto pět let, jmenuje se Róza a vlastní pistoli Glock 17 ráže 9 milimetrů se sedmnácti náboji v zásobníku. Není nebezpečná, pokud přicházíte s dobrými úmysly, ale na padouchy má spadeno. Kromě toho je ostrá dáma vynikající kuchařka, v Marseille vlastní vyhlášenou restauraci. Kuchařkou byla, kam paměť sahá, vařila a bylinné směsi dodávala dokonce i Heinrichu Himmlerovi. Ostatně proto se román jmenuje Himmlerova kuchařka. Mimochodem onen Hitlerův šéf SS a gestapa obzvlášť miloval sedlácké kuře s bramborovou kaší a bazalkou. Román napsal francouzský autor Franz-Olivier Giesbert známý též pod novinářskou značkou FOG.

Špatné dvacáté století

Obálka knihy Himmlerova kuchařka

"Samozřejmě jsem proti trestu smrti, jako všichni. Ledaže ho vykonám sama. V minulosti jsem se toho čas od času dopouštěla, jak kvůli spravedlnosti, tak abych si udělala dobře. Nikdy jsem toho nelitovala," prohlašuje o sobě Róza, která sem tam do jídla přidala něco, co strávníkům neudělalo úplně dobře. Původem Arménka prostě jen "padla na špatné století", jak tvrdí: "V den mého narození už na světě žily tři osoby, které měly zdevastovat lidstvo: Hitlerovi bylo osmnáct, Stalinovi osmadvacet a Maovi třináct."

Těžiště románu leží v okupované Paříži. Róza si vzala za manžela Žida, ani jejich děti to neměly jednoduché, ona jediná se nemusela schovávat. Himmler zbožňoval nejen její jídla, ale okouzlovala ho i ona sama. Vařila führerovi, zažila masakry Arménů i Židů, prošla maoistickou Čínou. Podobně jako Jonassonův Stoletý stařík, i ona je z hrdinů, kteří neztratili optimismus, byť pohlédli do očí nejstrašnějším masovým vrahům.

Touha přežít

I když jde v podstatě o tragický příběh, Giesbert je třeskutě vtipný, svoji Rózu stvořil jako břitkou glosátorku velkých dějin. "Ale není to ani historická, ani politická kniha. Je to román o radosti ze života a touze přežít. Navzdory smutku, roztržkám a stárnutí se musíme radovat a umět být požitkáři," vysvětlil Giesbert v rozhovoru pro svého nakladatele, knihu vydal v originále prestižní Galimard.

Franz-Olivier Giesbert se narodil v roce 1949, vystudoval práva, ale živí se jako novinář, dnes je jedním z nejprestižnějších. A bokem píše knihy, je autorem životopisů tří francouzských prezidentů, přičemž ten Chirakův z roku 2006 vzbudil ostrou kritiku Francouzů, protože autor prý prozradil příliš soukromé záležitosti. Románů napsal Giesbert dobrou desítku, k tomu detektivky, dokonce i bajku. Čeští čtenáři ho znají nejspíš díky Jeanu Renovi a jeho roli ve filmu 22 výstřelů, Giesbert je autorem románové předlohy nazvané Nesmrtelný.

Himmlerovu kuchařku přeložila Helena Beguivinová.