Havel poskytoval rozhlasové rozhovory hned od roku 1990.

Havel poskytoval rozhlasové rozhovory hned od roku 1990. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z Havlových hovorů v Lánech je po třiadvaceti letech kniha

  • 8
Americký prezident Roosevelt měl ve třicátých letech Hovory u krbu, jimiž přímo oslovoval občany. Václav Havel zavedl Hovory v Lánech. Uvozené Ježkovou písní Na shledanou v lepších časech existovaly jen v rozhlasovém archivu, byť některé byly k dispozici ke stažení. Po třiadvaceti letech od prvního natáčení vycházejí i knižně.

Hovory v Lánech 1990 tak zahajují novou edici Havlových rozhlasových rozhovorů. Sám bývalý prezident se však k jejich vydání ještě za svého života příliš nepřikláněl. "Jako spisovatel považoval mluvené slovo za žánr, který nesnese kritéria psaného textu," vysvětluje Havlův dlouholetý spolupracovník a editor publikace Martin Vidlák.

Přesto psaná podoba nakonec vznikla. Je z ní patrné, že zejména v těsně porevolučních letech redaktoři rezignovali na kontroverzní otázky a z úcty nechali prezidenta přímo oslovovat posluchače. Pravidelné rozhovory s prezidentem Havlem byly na vlnách Československého a posléze Českého rozhlasu vysílány každou neděli od 11. března 1990 do 1. února 1998.

V březnu 1998 na ně pak navázala premiéra pořadu Rozhovory v Lánech, ve kterém Havel vystupoval spolu s dalším hostem. Tento druhý pořad měl měsíční periodicitu a byl vysílaný každou poslední sobotu v měsíci až do 29. dubna 2000.

U zrodu Hovorů v Lánech stál spolu s Havlem i jeho tehdejší mluvčí Michael Žantovský: "Jako autor se Havel těžko smiřoval s tím, když byl nepřesně nebo neúplně citován, a ještě hůře s tím, měl-li pocit, že jsou informace o jeho krocích a činnosti jeho úřadu bezděčně, nebo záměrně zkreslovány. Naléhavě se tak rýsovala potřeba média, jímž by prezident mohl oslovovat veřejnost přímo a nezprostředkovaně," vysvětluje původní důvody vzniku Hovorů.