Terry Pratchett

Terry Pratchett | foto: Profimedia.cz

Vyberte si okamžik smrti sami, vyzývá Terry Pratchett v novém filmu

  • 40
Známý britský spisovatel Terry Pratchett natočil televizní dokument o asistované sebevraždě, který zachycuje okamžik smrti nevyléčitelně nemocného muže. Pořad, který bude v pondělí večer vysílat televize BBC, vyvolává v Británii znovu debaty o eutanazii.

Třiašedesátiletý spisovatel je známým zastáncem práva vybrat si okamžik smrti. Na podporu asistované sebevraždy vystupuje veřejně obzvlášť poté, co u něj byla v roce 2007 zjištěna Alzheimerova choroba. V otevřeném a osobním dokumentu Terry Pratchett zvažuje, jak by mohl ukončit svůj život a chce vědět, zda to bude s to udělat ještě před tím, než ho jeho nemoc přemůže, uvedla BBC.

Mrakoplaš kontra Alzheimer

Pražská kapela Mrakoplaš, která si vypůjčila jméno od postavy z Pratchettova literárního cyklu Úžasná Zeměplocha, pořádá 16. června v pražském Mánesu speciální charitativní koncert, jehož výtěžek bude věnován veřejné sbírce na podporu výzkumu a léčby Alzheimerovy choroby. Finanční obnos bude předán AD centru v Praze, které se touto nemocí dlouhodobě zabývá.Více o sbírce na http://sbirka.discworld.cz. Jako zvláštní hosté kapely Mrakoplaš vystoupí písničkáři Vladimír Merta a Michal Braxatoris a bluesoví muzikanti Petar Introvič a Peter Jurkovič.

Pratchett během dokumentu hovoří se třemi muži trpícími degenerativními onemocněními motorického systému. Jednoho z nich doprovází na švýcarskou kliniku Dignitas. Jednasedmdesátiletý bývalý pilot, který je identifikován jen křestním jménem Peter, se zde rozhodl ukončit svůj život.

Kontroverze vyvolává především fakt, že dokument zachycuje i okamžik Peterovy dobrovolné smrti. Eutanazii odvysílala v obdobném pořadu poprvé v Británii v roce 2008 televize Sky, ale nový dokument BBC zřejmě znovu otevře kontroverze o právním a morálním kontextu asistované sebevraždy. Mluvčí skupiny bojující proti eutanazii Care Not Killing prohlásil, že "naprosto nechápe, proč BBC podporuje změnu stávajících zákonů".

Ředitelka oddělení dokumentárních pořadů BBC Charlotte Mooreová hájila rozhodnutí odvysílat i okamžik smrti. "Vynechat konečné okamžiky by poškodilo Petera, Terryho i diváka. Naší odpovědností je vyprávět celý příběh. Jak bychom to mohli udělat, když bychom vynechali jeho podstatu, byť je jakkoli nesnadná?" řekla.

Pratchett v rozhovoru s programovým časopisem BBC řekl, že se mu v okamžicích po Peterově smrti "točila hlava". "Něco mi říkalo: 'Zemřel člověk, a to je špatně.' Ale měl nevyléčitelnou nemoc, která ho ničila a on se rozhodl, že odejde předtím, než ho zničí úplně. Tak to není špatně," řekl Pratchett.

Kritizoval také britské zákony, kvůli nimž prý Peter zemřel dřív, než bylo potřeba. Podle Pratchetta odjel Peter do Švýcarska, dokud byl schopen dopravy, a kdyby mohl spáchat sebevraždu v Británii, udělal by to později. "Jsem si zcela jist, že by tu Peter ještě byl, kdyby nemusel jezdit na kliniku Dignitas a mohl se uchýlit někam tady v Anglii ve chvíli, kdy by to pro něj bylo příliš," uvedl spisovatel.

,