Z filmu Nosferatu - fantom noci | foto: Archiv přehlídky Projekt 100

Vrací se slavný Dracula s Klausem Kinskim v hlavní roli

  • 1
Upírský hrabě, podle Guinnessovy knihy filmových rekordů vůbec nejčastější hororový hrdina, vládne více než 160 titulům. Dva se staly legendami: klasický němý horor z roku 1922 Upír Nosferatu a jeho nová verze Nosferatu – Fantom noci, která pondělní pražskou premiérou vešla do českých kin; s výjimkou festivalových uvedení poprvé.

Díky přehlídce Projekt 100 pak budou od 15. ledna oba snímky putovat Českem spolu. Přesně před třiceti lety, v lednu 1979, tleskali první diváci ve Francii Draculovi, v nějž se proměnil herec Klaus Kinski – dvorní herec režiséra Wernera Herzoga.

"Smrt není to nejhorší, existují strašlivější věci než smrt," pronášel z plátna osobitý následovník nejznámějších draculovských představitelů, k nimž patřili Bela Lugosi či Christopher Lee.

Upír na cestách

Jeho protihráčem byl Bruno Ganz, proslavený nedávno úlohou Hitlera v Pádu Třetí říše; coby zástupce realitní kanceláře jede do Karpat za tajemným hrabětem, kterému má prodat městský dům nedaleko vlastního příbytku. Podivný zámecký pán si povšimne fotografie hostovy manželky, kterou ztělesnila Isabelle Adjaniová, a stěhuje se rád…

NOSFERATU - FANTOM NOCI (1979)

Herzog chtěl vzdát poctu Murnauově Upírovi Nosferatu, v němž hraběte Orloka hrál Max Schreck, avšak nikoli poctu doslovnou – mimo jiné změnil i finále a jeho vítěze. Podobně jako Murnau sice nalezl také Herzog filmové Draculovo sídlo na slovenské Oravě, ale kromě toho natáčel v Tatrách, Nizozemsku, Mexiku, ve svém rodném Německu a v neposlední řadě navštívil české lokace Nedvědice, Telč nebo Pernštejn.

Celý Herzogův štáb tvořilo pouhých šestnáct lidí, přitom se točilo ve dvou jazykových verzích současně, v němčině i v angličtině.

Projekt 100 posílá do kin upíry, samuraje a prasátka

Podívejte se na ukázky vybraných filmů

Z filmu Farma zvířatPatnáctý ročník putovního festivalu Projekt 100 nabídne stovce kin v Česku kolekci osmi skvostů, od Psycha po Něco z Alenky.

O nezvyklém natáčení koluje spousta historek. Třeba o bílých krysách, které se musely nabarvit na šedo, nebo o tom, jak jedna z krys pokousala postavu, již si zahrál sám Herzog. Zvláštní kapitolu představoval Kinski, známý výbušnou povahou hraničící s násilím.

Přestože kvůli Draculově  podobě musel strpět den co den čtyřhodinové líčení, s japonskou maskérkou prý vycházel dobře a všechny udivoval nezvyklou trpělivostí. A vyplatila se mu, Kinski dostal za svůj výkon několik cen a jen v Německu přilákal do kin milion diváků.

Z NATÁČENÍ FANTOMA NOCI
(Klaus Kinski s režisérem Wernerem Herzogem)

Z filmu Upír NosferatuKinski, rozhodně skvělý herec, ale také svérázná osobnost prohlašující, že dělat filmy je lepší než umývat záchody, vděčil Herzogovi i za proslulé postavy ve filmech Aguirre, hněv Boží, Fitzcarraldo či Woyzeck.

Při práci se však věčně hádali a souputníci označovali jejich vztah za směs lásky a nenávisti. Režisér vinil herce z "každého šedivého vlasu, co mám na hlavě", nicméně zpětně řekl: "Nemiloval jsem ho, ale nedá se říci, že bych ho nenáviděl.

UPÍR NOSFERATU (1922)

Navzájem jsme se respektovali, i když jsme oba plánovali, že toho druhého zabijeme." Když herec v roce 1991 zemřel, Herzog mu věnoval dokument Můj nejmilejší nepřítel Klaus Kinski. A zdá se, že i bez svého Draculy si poradí. Až dokončí krimi s Nicolasem Cagem, ohlašuje šestašedesátiletý režisér nový horor.