Mari Boine

Mari Boine | foto: Respect

Vrací se Mari Boine, vyslankyně sámijského „národa bez státu“

  • 0
Nejzářivější hvězda severské world music, zpěvačka Mari Boine, se vrací po necelém půlroce do Prahy. V Kulturním centru Vltavská představí v neděli 15. listopadu nový repertoár z právě vydaného alba Čuogva Áirras/Sterna Paradisea.

Mari BoineMari Boine, určitě světově nejproslulejčí "kulturní vyslankyně" země Laponců-Sámů, vydala své první album Gula Gula u prestižní značky Real World před dvaceti lety - a jeho síla se od té doby nezmenšila ani o milimetr. Její první pražské vystoupení v roce 1995 bylo pro nejednoho posluchače prvním seznámením s hudebním fenoménem world music.

Mari Boine: IdjagiedasNa svém debutu se inspirovala bezeslovným spirituálním zpěvem beze slov, nazývaným joik, souvisejícím se šamanskými rituály. Na dalších albech už spolupracovala s významnými evropskými hudebníky zejména jazzového okruhu a ve svých písních začala zdůrazňovat text, navazující na tradice soužití s přírodou, ale také nekompromisně vypovídající o násilné kolonizaci jejího národa.

Z festivalu Respect 2009 - Mari BoineDo České republiky se pak vrátila v roce 2007 s repertoárem z alba Idjagiedas, poznamenaným zájmem o hudbu afriky, ale i hudební modernu. Její zatím poslední vystoupení v Čechách se odehrálo letos v létě, kdy byla jednou z hlavních hvězd festivalu respect na pražské Štvanici.

Nyní přiváží Mari Boine repertoár z novinky Čuogva Áirras/Sterna Paradisea, alba, vzniklého mimo jiné ve spolupráci s jihoafrickými kolegy, zpěvačkou a hudebnicí Madosini přezdívanou The Veteran a dvanáctičlenným mužským sborem The Abaqondisi Brothers z Kapského Města.

Mari BoineTématem písní Mari Boine je stále identita severských Sámů, národa bez státu. Není náhoda, že jejich feeling je přirovnáván k prožitku černošského blues či romských písní. Kritikovými slovy: "Její hudba se dotkne posluchače v místech, o jejichž existenci netušil. Míří k samému jádru, k prvotním instinktům, a přivede vás do stavu podobného transu."