Claudia Cardinalová ve filmu Tenkrát na Západě (1968) | foto: Paramount Pictures

Znovu zazní harmonika. Festival vrací do kin film Tenkrát na Západě

  • 9
Snímek Tenkrát na Západě, který vzkřísil zašlou slávu westernů, se čtvrteční slavnostní premiérou restaurované kopie vrací na velké plátno. Přináší ho festival Projekt 100.

První verze scénáře měla 436 stránek, hotový film trval 175 minut. Mezinárodní verze o deset minut méně, americká dokonce o dvacet, přesto ji zámořští diváci přijímali velmi zdrženlivě. Zkrátka před pětačtyřiceti lety se nezdálo, že by snímek Tenkrát na Západě udělal zrovna díru do světa.

Nesmrtelný Morricone

Henry Fonda ve filmu Tenkrát na Západě

Ale nejenže ji udělal, dokonce se stal legendou, která navrátila čest i sílu westernovému žánru a nyní slaví další zmrtvýchvstání. V digitální podobě, doprovázený stejnojmennou knihou, vstupuje film Tenkrát na Západě dnešní premiérou zpět na velké plátno. V rámci putovního festivalu Projekt 100 objede vybraná kina republiky.

Mistrovský kousek režiséra Sergia Leoneho si snad vybaví každý. Nebo přinejmenším jeho ikonickou melodii, teskný nápěv harmoniky na ospalém nádraží, který svému autorovi zaručil nesmrtelnost. Skladatel Ennio Morricone tehdy napsal čtyři témata pro jednotlivé postavy už na základě námětu a režisér je pak hercům pouštěl při natáčení, aby přijali jejich rytmus.

Mimochodem, právě hvězdné herecké honoráře spolkly přes polovinu rozpočtu, který tvořil pět milionů dolarů. A ne všichni se do projektu hrnuli. Henry Fonda původně roli odmítl, načež za ním Leone přiletěl do Ameriky a vysvětlil mu, proč potřebuje právě jeho: "Kamera ukazuje muže s puškou mířícího na prchající dítě. Pak se zvedne k jeho tváři - a je to Henry Fonda!" Jinými slovy, nezvyklým obsazením tradičně kladného hrdiny chtěl režisér diváky šokovat; povedlo se. Což se dá říci také o Claudii Cardinalové, hvězdě ztělesňující dobový symbol krásy, zde obsazené do role prostitutky.

Tenkrát na západě

Popravdě ani sám Leone už  další western neplánoval, projekt Tenkrát na Západě přijal jen za příslib, že mu pak studio konečně umožní natočit vysněnou ságu o Novém světě. Vznikla však až v roce 1984 pod názvem Tenkrát v Americe.

Vezměte ten kostým!

Paradoxní je, že příběh o soumraku Divokého západu a nástupu jiné éry, jenž už "američtější" snad ani být nemůže, se točil v Evropě. Jmenovitě v Andalusii, kam ze Států, z Údolí monumentů, převezli náklad pytlů  s charakteristickým červeným pískem.

A ještě jedna málo známá tragická epizoda se k filmu váže. Al Mulock, jenž hrál jednoho ze tří mužů v úvodní scéně, spáchal den po jejím natáčení sebevraždu. Ve svém filmovém kostýmu vyskočil z okna hotelu. Dva členové štábu viděli, jak kolem jejich oken proletěl. A traduje se, že když Mulocka nakládali do auta, aby ho odvezli do nemocnice, volal Leone: "Vezměte ten kostým! Potřebujeme ho!"