Z filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001) | foto: Bontonfilm

Točil jsem o studentu Bornovi už na škole, vzpomíná režisér Vorlíček

  • 0
Naposled se jejich jména sešla v titulcích filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko, ale poprvé se Adolf Born a Václav Vorlíček potkali už za studentských dob. „Byli jsme velice dobří přátelé,“ vzpomíná filmař na výtvarníka, který zemřel 85 letech.

Vorlíček a Born se narodili ve stejném roce, studovali však každý jiný obor. „V druhém ročníku na FAMU jsme dostali za úkol natočit dokument. Hledal jsem téma a protože moje manželka chodila na UMPRUM, našel jsem je tam,“ líčí.

Budoucí režisér si k natáčení vybral ateliér Antonína Pelce, který vyučoval karikaturu a ilustraci a mezi jehož studenty poznal právě Borna. Výsledný film Politická karikatura byl teprve druhým Vorlíčkovým dílem a prvním, které šlo do kin.

„Promítali ho v kině, kde běžela nekonečná smyčka krátkých děl. Šel jsem na děkanát a ptal se - Snad bych z toho měl taky něco mít, ne? Hned mě usadili - Kdepak, film i peníze z něj patří škole,“ směje se Vorlíček.

V 70. letech Vorlíčkův dvorní scenárista Miloš Macourek vymyslel žáky 3. B,, jejichž výtvarné podoby se ujal Born a jejichž dobrodružství završil v roce 2001 právě Vorlíček filmem Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

„Celá léta jsme se přátelili a vždy rádi vídali,“ lituje Bornova odchodu režisér, který měl pochopení i pro jeho lásku ke králům. „Taky bych neměl nic proti konstituční monarchii - ostatně pár jich v Evropě funguje a dobře,“ míní Vorlíček.