Marsyas (zleva Petr Kalandra, Zuzana Michnová, Oskar Petr)

Marsyas (zleva Petr Kalandra, Zuzana Michnová, Oskar Petr) | foto: Galén

Kapela Marsyas aneb jak se žilo za totality i na svobodě

  • 3
Kdesi na pomezí velmi osobně laděného vyprávění a přísné faktografie se pohybuje právě vydaná kniha hudebního publicisty Vojtěcha Lindaura Dávám, tak ber. Pojednává o významné české folkrockové skupině Marsyas.
Vojtěch Lindaur: Dávám, tak ber

Kapela prošla dvěma hlavními fázemi. První jako trio, tvořené Zuzanou Michnovou, Petrem Kalandrou a Oskarem Petrem. Po emigraci posledně jmenovaného, tehdy hlavního autora písní skupiny, v roce 1979 následovala fáze, ve které autorské otěže převzala Michnová a s Kalandrou se obklopili průběžně dalšími hudebníky.

Lindaur v knize výrazně akcentuje trio s Petrem, tedy tu sestavu, po které zbylo jediné album. Je patrné, že právě ta pro něj tvoří "opravdové Marsyas", Což je samozřejmě věc vkusu a autorského rozhodnutí.

Lindaur relativně stručně vypráví osobní příběhy Petra, Michnové i Kalandry jak před, tak i po období jejich fungování pod společnou hlavičkou Marsyas. Příběhy, které jsou v mnohém přímo modelovými osobními historiemi tvůrčích lidí za totalitního režimu i v náhle nabyté svobodě.

Nesporným kladem knihy je, že téma jak ve smyslu Marsyas jako takových, tak i jednotlivých členů tria dovádí až do současnosti. Je to patrné na faktografické části, která například v diskografii Oskara Petra uvádí i letošní novinku Jsme starý jako děti, a obrazová část, mimochodem velmi obsáhlá, přináší dokonce snímek z jejího křtu letos v dubnu.

Lindaur také kromě podobných diskografických údajů uvádí řadu autentických vzpomínek přátel a kolegů skupiny.