Z filmu Poslední vlak | foto: Bontonfilm

Vojta Kotek hraje v transportu

  • 3
Německý film Poslední vlak točil Vojta Kotek před dvěma lety v létě, souběžně s Rafťáky. Do českých kin drama o transportu berlínských Židů do Osvětimi přichází teprve nyní, rok po národní premiéře.

"Záměrně publikum nešetříme, musí si prožít spolu s hrdiny jejich trýznivou cestu," uvedla tehdy Dana Vávrová, která film režírovala se svým manželem Josephem Vilsmaierem. I v Česku.

Kapitola z dějin
Projekt odměněný Bavorskou filmovou cenou, jenž díky produkčnímu podílu Iva Paveleka z tuzemské společnosti Diamant Films může soutěžit také o České lvy, neměl zrovna snadnou cestu.

Nejdříve jej postupně vzdali čtyři režiséři včetně Ivana Fíly či Juraje Herze, pak se hned na začátku pražského natáčení Vilsmaier zranil při pádu z třímetrové výšky kamerového jeřábu. Nicméně z nemocnice si prý vynutil návrat přímo "na plac", kde na něj čekal početný smíšený herecký tým.

Z německé strany mají hlavní role Gedeon Burkhard, známý z televizního Komisaře Rexe, a hvězda vítězného filmu Berlinale Proti zdi Sibel Kekilliová, již média propírala kvůli rané kariéře v pornofilmech.

Mezi osazenstvem dobytčáku však diváci objeví také Juraje Kukuru, na jehož výraznou úlohu prý Burkhard dokonce trošičku žárlil. Dále Ninu Divíškovou a Stanislava Zindulku coby oddané filmové manžele, a v neposlední řadě Kotka.

"Můj hrdina je kluk, který se s rodiči octne v transportu a v krizové situaci, kde dospělí nemají šanci, se pokusí všechny zachránit," shrnul Kotek svou postavu, k níž patří i akrobacie v okně a na stěně vagonu. Kromě toho si prý procvičil němčinu.

Krutý příběh, jenž se odehrává vesměs na kolejích, vychází ze skutečné kapitoly dějin Německa. Za Hitlerovy éry, kdy Židé hromadně putovali do vyhlazovacích táborů, nepouštěli nacisté po jistý čas do transportů vybranou skupinu elitních židovských osobností, třeba lékařů.

Zbývá jen útěk
Ale pak přišel rozkaz – Konec výjimek! – a coby dárek k vůdcovým narozeninám v roce 1943 vyjel do Osvětimi vlak s posledními 688 berlínskými Židy. Živých jich do koncentračního tábora dorazilo pár.

Ve filmovém vlaku se sešli mladý boxer, zestárlý kabaretiér či bezmocný lékař, jejich ženy a celé rodiny včetně nemluvňat. Boj o přežití začíná daleko před plynovými komorami Osvětimi, v přecpaných vagonech sužovaných vedrem, bez vody a jídla. Panika stoupá s každým dalším mrtvým, jedinou nadějí je útěk...

Poslední vlak, v němž se z českých herců objeví též Michal Pavlata, Miroslav Táborský či Igor Bareš, vznikl ve společnosti CCC Filmkunst.

Jde o německou producentskou dílnu rodáka z polské Lodže Artura Braunera, který do kin uvedl téměř tři sta děl: od ceněných titulů Evropa, či Hanussen až po dobrodružné snímky jako Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti či Poklad Aztéků. Holokaustu už věnoval uznávaný film Babij Jar.