Vlivný šéf rádia Evropa 2 Vladyka: Vím, že mám pověst hulváta

  14:47
Za to, že se z jejich písní staly hity, vděčí Petru Vladykovi třeba Kryštof, Marek Ztracený, Ewa Farna či Xindl X. Šéf rádia Evropa 2 do značné míry určuje, jaká hudba se u nás bude poslouchat.

„Hodně lidí mě nemá rádo, protože říkám často ne,“ přiznává v rozhovoru pro MF DNES šéf rádia Evropa 2 Petr Vladyka. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Dostat písničku do vysílání Evropy 2 je pro vydavatele i umělce podstatný krok na cestě k úspěchu. Je to nejposlouchanější rádio mezi mladými a jako jediné umí z neznámé písničky spolehlivě vyrobit hit, ale také ji neustálým omíláním znechutit. A mnozí vydavatelé ještě předtím, než nechají vylisovat nějakou novinku, konzultují její šance právě s Petrem Vladykou.

Jeden z nejvlivnějších lidí na tuzemské komerční hudební scéně o sobě říká: "Hodně lidí mě nemá rádo, protože říkám často ne. Ale vzhledem k výsledkům rádia to ne asi neříkám špatně. Radši budu za hrubiána s výsledkem, než abych byl s každým kámoš bez úspěchu."

Kámoš, nebo hrubián?

"Radši budu za hrubiána s výsledkem, než abych byl s každým kámoš bez úspěchu."

Petr Vladyka,
šéf Evropy 2

Jak se k vám vlastně pokoušejí umělci dostat? A nabízejí vám třeba za nasazení písničky peníze?
Vím, že mám pověst hulváta. Ale mám s lidmi z branže většinou korektní osobní vztahy, jdeme třeba "na pivo" a tam si vše potřebné řekneme. Hodně se radím například s Martinem Červinkou, podle mě jediným skutečným vyhledávačem talentů u nás. V poslední době "udělal" například Marka Ztraceného. A třeba s manažerkou Support Lesbiens Svatavou Kruntovou máme narozeniny ve stejný den a bez ohledu na občasné pracovní dohadování je náš vztah vysloveně kamarádský. Myslím, že kdyby někdo chtěl nasolit peníze do hraní v rádiu, tak se mu to nevrátí. Kdyby položil na stůl půl milionu, tak kde by pak ty peníze vydělal zpátky?

Třeba je nechce vydělat zpátky, může to být, co já vím, muzikálová zpěvačka s bohatým mecenášem.
S něčím takovým jsem se nesetkal. A navíc, rádio má nějakou image a do té by to nejspíš nezapadlo.

Takže ani svůj vkus byste do programu nepromítl?
Pro mě je třeba nejprogresivnější český muzikant Meky Žbirka. On utrácí strašné peníze za muziku, kupuje si nejnovější edice desek přímo z Anglie a je v obraze. Vedeme spolu poměrně hluboké rozhovory na téma muzika, ale pro Evropu 2 je jako interpret starý a posluchač ho tak vnímá. Zkoušeli jsme nasadit například jeho duet s Ivou Frühlingovou, a přestože se hraje v Ordinaci v Růžové zahradě dvakrát týdně, u posluchačů se nechytl.

Lucie Vondráčková - Deska roku 2008Meky Žbirka

Kdo ještě u vás nemá šanci?
Třeba Lucka Vondráčková, ta na Evropě 2 nemá co dělat. Přestože je věkem mladší, produkcí, zvukem, chápáním a uvažováním je paradoxně mnohem starší než ten Meky. Nehrajeme ani Kabát, protože to je "hospoda", ale ani Tři sestry, které mám osobně moc rád. Někdy jsou reakce umělců i divoké. Třeba Lucka Vondráčková má velice agresivní fanklub a ten zosnoval kampaň na Óčku, se kterým vysíláme společnou hitparádu, psali i operátorovi, který ji sponzoruje, že jsem cenzor. Osobně mi přišlo asi šedesát e-mailů. Tři z nich byly natolik nenávistné, že vyhrožovaly mojí ženě. Dokonce jí přišly i textovky: My víme, kde bydlíš, víme, že máš bílý volvo a podobně. Protože jsem od lidí z branže tušil, odkud vítr fouká, vzal jsem telefon, zavolal Lucině a řekl jí: Mně osobně je to jedno, já vážím sto kilo, ale jakmile se začnu bát o svou rodinu, budu taky zlej. Říkala mi jako mílius: ‚A co se jako stalo?‘ Výsledek byl, že najednou to ustalo. Ale už to nebylo příjemný. Byl to opačný extrém: ne, tady máš 300 tisíc a hraj, ale hraj, nebo ti rozbijem držku.

Konzultují s vámi vydavatelé předem, než přijdou s něčím novým?
Ano, ale ne vždy si nechají poradit. To byl třeba příklad Davida Deyla. Už asi před dvěma lety jsme s ním byli – ještě s Reném Hniličkou z Óčka a lidmi z Warnerů (Warner Music, pozn. autora) – v Jevanech ve studiu u Daniela Hádla. On nám tam něco preludoval s klavírem, česky i anglicky, a nám šel mráz po zádech, protože zpíval skvěle. Vedli jsme pak debatu, jestli má nahrávat česky, nebo anglicky, chtěli od nás poradit. Pak se nějakou dobu nic nedělo a písničky byly najednou hotový. A já jsem si je poslechl a řekl, že si žádnou nevybereme, proto a proto. Jemu se tehdy zhroutil svět, nicméně firma s tím nic neudělala a desku vydala. A pak jsem si přečetl, že jsou zaskočeni chladnou reakcí médií. Nechápu, co je překvapilo, přece jsme jim to říkali předem.

David Deyl

David Deyl

Jste v roli poradce českého popu často?
Poslední dobou se tomu snažím bránit. Je to časový problém, a navíc je to kontraproduktivní. Ti lidé vás potom podezírají z osobní zaujatosti a bůhvíčeho. Mám od zaměstnavatele nastavené jiné priority než říkat firmám, co vydat a co ne.

Dají se z obliby písniček vypozorovat nějaké trendy, co u nás mají lidé rádi?
Určitě. Třeba poslední dva roky je na ústupu domácí muzika. Ať to vezmu od Chinaski po No Name, je to pořád hodně podobné. Kapely mají stále dvouleté cykly: singl, deska se singlem, Vánoce, turné, tři čtvrtě roku klid, pak zase singl a pořád dokola. Z toho je poznat, že ty kapely jsou zacyklené, že je to pořád stejné a už to tolik nefunguje. Díky bohu za nová jména, jako je Xindl X, Ewa Farna, Marek Ztracený nebo i Tomáš Klus, kterého sice nehrajeme, ale potenciál v sobě rozhodně má.

Tak v čem je problém, když nová jména jsou?
Nikdo z nich v sobě nemá to, aby se stal fenoménem na dalších pět let. Aby byl kapela jako blázen, jako byla Lucie a potom právě Chinaski. Dneska je to asi Kabát, ale ten je specifický, zjednodušeně řečeno "hospodský". Není nikdo, u koho bych tu perspektivu na dalších pět let viděl. Snad jenom Kryštof. A s Richardem Krajčem máme dobrý vztah, přestože on fandí Baníku a já Spartě. Jemu ty singly v poslední době fungujou, ale ani tak nemám problém mu říct: Richarde, takhle je to špatně. A on to pochopí, i když bude třeba naštvaný nebo bude fňukat, ví, že se s tím nedá v danou chvíli nic dělat.

Marek ZtracenýRichard Krajčo při nahrávání nového CD

Platí pořád, že co nasadí Evropa 2, objeví se i v playlistu ostatních rádií?
Ne že by nás kopírovali plošně, ale do značné míry platí. Hlavním nepřítelem Evropy 2 je ona sama, protože na programovém trhu nemá v podstatě konkurenci. Ať už se bavíme o Fajn rádiích nebo síti Kiss rádií.

Vy sami někde opisujete? A nakolik funguje inspirace zvenčí u českého posluchače?
Monitorujeme asi čtyřicet rádií po celé Evropě. Třeba singl The Boy Does Nothning, který zpívá Alesha Dixon se hrál plošně všude a i u nás byl poté, co jsme ho nasadili, nejhranější. Ale ne vždy to zafunguje. Leckdy nasadíme písničku, která je v čele žebříčku v Anglii, ale tady propadne. To byl třeba dlouho případ Coldplay, kteří u nás vyprodali O2 arenu, ale v rádiu to nešlo. Jejich starší písničky jako Clocks nebo Talk nefungovaly. Chytly se až dva singly z poslední desky Viva la Vida..., tedy písničky, které vyšly nějakých sedm let poté, co se ta kapela proslavila. A těch případů je víc. Co si pamatuju, tak nikdy zvlášť netáhli ani Oasis.

Čím to podle vás je?
Já nebo vy si takovou hudbu rádi pustíme v autě, ale masový posluchač to nezbaští a potřebuje víc času. Tak před pěti lety byl patrný hodně rockový trend, který ještě předtím odstartovali Linkin Park. Cokoliv, kde byly kytary, najednou fungovalo. To se změnilo a za poslední rok a půl se zase hodně poslouchá taneční muzika, možná r’n’b a hip hop. Ale zase ne český nebo slovenský. Ten posluchač doslova nenávidí, jak jsme se přesvědčili třeba u Marpa. Dřív byla půlka playlistu rock, teď je to dance. Zajímavé taky je, že v poslední době není žádný pořádný nový mužský interpret, ale samé ženské jako Duffy, Amy McDonald, Lady Gaga... Dá se říct, že když to rádio posloucháte v kuse, má hodně dívčí zvuk. Evidentně je doba, kdy holky fungují.

Trendy jenom sledujete, nebo jste je schopni i předjímat?
Od toho jsou spíš hudební producenti. Ale zajímavé je, že když slyšíte písničku, tak z pětasedmdesáti procent poznáte, jestli ji posluchači vezmou. Při výběru působí třeba i roční období a to, jak se s ním lidem mění nálada. V létě se hraje juchanda, na podzim jsou to víc melancholické věci.

Životnost

Životnost normální skladby v éteru je kolem tří až čtyř měsíců.

Když se objeví nová písnička, zní z rádia snad každou hodinu. Proč se to dělá?
Protože to lidi chtějí. Vychází to i z našich testů: my netestujeme jenom to, jak se něco líbí, ale i jak se to nelíbí. A tak poznáme, že se písnička přehrála, a v tu chvíli jde pryč a musíme ji nahradit. Samozřejmě, kdybyste to poslouchal celý den, tak se zblázníte, protože rotuje třeba pětkrát. Ale máme vypočítané, že průměrná délka poslechu rádia našeho formátu je zhruba necelé tři hodiny.

Stejně jako z písničky umíte udělat hit, umíte ji i znechutit.
Věci jako Tabáček od Chinaski, kde jste podvědomě znali další slovo v rýmu, aniž jste tu písničku předtím slyšeli, Crazy Frog, Kanikuly nebo třeba O-Zone mají strašně rychlý nástup, ale stejně rychlý sešup. U normálních věcí bývá nástup pozvolný, když pak graf obliby vypadá jako Milešovka, svědčí to minimálně o tom, že ta písnička je prvoplánová. Životnost normální skladby v éteru je přitom kolem tří až čtyř měsíců.

Crazy Frog

Crazy Frog

Jak vlastně ty vaše testy, kde zjišťujete, co se lidem líbí a co ne, a které děláte jako jedno z mála rádií, vypadají?
Do detailu o nich mluvit nemůžu, je to naše know-how a stojí spoustu peněz. Účastní se jich podle velice přesných kritérií řádově stovky lidí týdně a probíhají přes telefon. Představte si to jako ve škole. Lidi známkují písničky: jednička znamená hrajte, pětka – už ne.

Může se nějaká písnička stát hitem testům navzdory?
Vzpomenu si na dva příklady. Jedním byla Kovbojská od Michala Hrůzy, kterou jsme rovnou nasadili do nejvyšší rotace a nedopadlo to. Dodneška je mi to líto, protože Michal je podle mě poctivý muzikant a dává do toho všechno. Jenže – no nevyšlo to. Druhá věc, kterou jsme nasadili bez testů, byl Crazy Frog. A z něj se hit stal. To bylo s prominutím tak blbý, že to muselo fungovat. Na druhou stranu jsme pořád schopní s muzikou experimentovat. To, že máme testy, neznamená, že budeme hrát pořád dokola striktně 40 písniček. Takoví Rammstein nám v testech nikdy nevyjdou, ale zahrajeme je. Nebo i Linkin Park, singl What I’ve Done jsme dokonce hráli hodně, přestože je to hodně tvrdá věc. Dvě nebo tři "imageové" písničky rádio rozhodně nezabijou, naopak.

Hlavní vysílací čas v rádiu je ranní show. U vás ji dělá Leoš Mareš a Patrik Hezucký, kteří jsou tak trochu "neřízené střely" a čas od času pouštějí i jinou než předepsanou hudbu. Hádáte se?
Řešíme to poměrně často, ale přesně v tom je ten fór, vysílání je tak živelné proto, že je na hraně. Ti dva pro mě nejsou podřízení, ale partneři. Vždycky když Leošovi řeknu, že se zbláznili, odpoví mi, že přece víme, že ranní show je tříhodinová cesta do pekel. Rádio není žádná věda. Vy máte bavit lidi, a jestliže máte někoho, kdo to s nimi umí a cítí jejich potřeby, musíte mu dát volnost. A to dokonce i v tom, že Leoš do éteru intuitivně pouští hudbu, kterou teoreticky pouštět nemá. Systémově to problém částečně je, ale vzhledem k poslechovosti bych byl sám proti sobě, kdybych na něj štěkal, ať to nedělá.

Dřív jste říkal, že do vašeho rádia se nemá v podstatě šanci dostat nikdo mimo velká vydavatelství. Teď však hrajete třeba Xindla X nebo Airfare. Změnila se situace?
Ano. Šanci má každý, kdo není zatížený. A naopak malé labely jako RGM nebo Championship umějí být pružnější než velké firmy, které čekají na schvalování z Londýna a mezitím jim uteče písnička na internet. Vnímání hudby se proměnilo. Mladí lidé dnes nechápou, že si muziku někdo kupuje, a ještě k tomu na cédéčku. Stáhnou si ji zadarmo do mobilu a nenapadne je, že by to mělo být jinak.

Autor:
  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...