Brit Awards - Kaiser Chiefs

Brit Awards - Kaiser Chiefs - Kaiser Chiefs měli z cen Brit Awards v Londýně velikou radost.(15. února 2006) | foto: Reuters

Vládci hudební Británie se stali Kaiser Chiefs

  • 7
Kapela Kaiser Chiefs si odnesla tři sošky z letošních hudebních cen Brit Awards. Písničkář James Blunt a kapela Green Day dostali po dvou cenách.

Na snímky se podívejte ve fotogalerii

Slavná londýnská koncertní hala Earl's Court se včera vyšňořila do slavnostních sponzorských barev Brit Awards. Prestižní ostrovní hudební ceny, které mají podobně jako americké Grammy celosvětový dopad, se zde udílely již pošestadvacáté.

Písničkář James Blunt, který měl pět nominací, byl dopředu tipován za vítěze. Civilně vypadající Brit, kdysi kapitán v britské armádě, nakonec získal dvě ceny. Pro tu první si přišel hned v úvodu ceremoninálu.

„Nečekal jsem, že uspěju zrovna v kategorii pop,“ řekl Blunt, který z pódia zazpíval svůj největší hit You’re Beautiful. Blunt získal také velmi prestižní cenu: stal se zpěvákem roku.

Tři sošky posbírala skupina Kaiser Chiefs, která odstartovala ceremoniál písní I Predict A Riot a jež pochází z Leedsu. Kaiser Chiefs se stali nejlepší britskou rockovou kapelou, vyhráli kategorii pro nejlepšího koncertního umělce a byli vyhlášeni britskou skupinou roku.

Soška za objev roku putovala ke skupině Arctic Monkeys, která se prosadila díky internetu a jejíž album vystřelilo začátkem roku na samý vrchol britské hitparády.

Britský bulvární list The Sun tipoval, že James Blunt si odnese rovněž cenu za píseň roku. Nestalo se tak. Soška putovala ke kapele Coldplay za píseň Speed Of Sound.

Když to uslyšel zpěvák Coldplay Chris Martin, udělal radostí salto. Také trofej na nejlepší britské album dorazila do tábora Coldplay. Díky vítěznému titulu X&Y se Chrisi Martinovi & spol. podařil hattrick. Každá ze tří desek, kterou kapela vydala, získala cenu Brit Awards.

Coldplay patřili ke kapelám, které na ceremoniálu vystoupily stejně jako Kanye West, vítěz kategorie zahraniční zpěvák nebo exkluzivní host Prince. Král černého funkrocku se prezentoval legendárním hitem Purple Rain, který zařadil do svého desetiminutového vystoupení.

Zpěvačkou roku byla vyhlášena KT Tunstall, jejíž konkurentkami byly v této kategorii Kate Bush, Natasha Bedingfield nebo Charlotte Church.

Britské hudební ceny mají celou řadu kategorií pro zahraniční umělce. Nejlepší zahraniční zpěvačkou byla vyhlášena Madonna, která žije v Londýně a jež je také proto považována tak trochu za Britku.

„Děkuji, děkuji hlavně svým britským famouškům,“ řekla královna popu, která zvítězila v konkurenci s Islanďankou Bjork či Američankou Marian Carey.

Nejlepší zahraniční kapelou byli vyhlášeni Green Day, kteří u Britů bodovali se svým albem American Idiot. To bylo oceněno jako nejlepší zahrniční album před How To Dismantle An Atomic Bomb od U2 nebo Madonninou taneční deskou Confessions On A Dance Floor.

Poslední, čestnou cenu za mimořádný přínos hudbě získal rockový veterán Paul Weller.

Kapela Westlife tak věřila ve své vítězství, že si pro oslavnou party zamluvila exkluzivní klub Cuckoo. Oslavovat jinde než na oficiální party po skončení ceremoniálu se chystali i bratři Gallagherové z kapely Oasis, které naštvalo, že jejich album Don’t Believe The Truth nebylo nominováno na desku roku.