Detail z plakátu výstavy Vivat musica!

Detail z plakátu výstavy Vivat musica! | foto: Národní galerie

Dudy byly spojované s chlípností. Vivat musica! řeší vztah hudby s obrazy

  • 1
Unikátní výstava Vivat musica! se zaměřuje na vztah hudby a výtvarného umění v průběhu více než pěti století - od děl s mytologickými tématy v období renesance a baroka přes portréty význačných hudebníků a skladatelů až po práce, které ve 20. století integrovaly hudební principy přímo do vlastní struktury výtvarného díla.

Na výstavě nechybí význační umělci jako Josef Václav Myslbek, Josef Mánes, Emil Filla, Pablo Picasso, Georges Braque či František Kupka.

Hudba se ve výtvarném zpracování objevuje v různých žánrech a kontextech. V baroku autoři zobrazovali především koncerty pod otevřeným nebem, které sloužily jako doprovod velkolepě koncipovaných zahradních banketů urozené společnosti.

Oslava Boha i lásky

V 16. až 18. století hudba symbolizovala oslavu Boha, mohla však být i alegorickým vyjádřením hudby samé v rámci sedmi svobodných umění. Jednotlivé hudební nástroje navíc nesly bohatý význam - například dudy byly vždy spojovány s jistou chlípností a vulgaritou, loutna byla zase stvořena k opěvování lásky. Tyto a další aspekty se na výstavě představují v malbách a grafických listech, přičemž nejvíce jsou zastoupeni nizozemští umělci Jan Miense Molenaer, Cornelis Saftleven, Gerrit van Honthorst a Crispijn van de Passe.

V umění 19. století je námět hudby spojený s národním obrozením nebo dekadentními náladami přelomu století. Svůj prostor dostávaly například portréty skladatelů a interpretů.

Přelom 19. a 20. století přinesl nové vztahy mezi hudebníky a výtvarníky, kteří hledali společné principy obou umění. Vznikají nejrůznější teoretické i praktické koncepty - barevná hudba, orfismus, známé jsou i úvahy Paula Klea o hudbě a výtvarném umění, hudba byla také důležitou součástí rozvažování Františka Kupky. Hudební nástroje bývaly často zakomponované třeba do kubistických zátiší. Současné umění už pracuje přímo se zvukem nebo jeho grafickým znázorněním, což je disciplína, ve které vyniká třeba český malíř Milan Grygar.

Národní galerie pro výstavu vybrala významná díla z každé ze svých sbírek - od starého umění po současné a moderní a nevyhnula se ani pracím ze své orientální sbírky.

Od gotiky po 21. století

Vivat Musica! je záznamem a výkladem rozmanitosti stylů, výtvarných konceptů i jejich vzájemného ovlivňování a prolínání. Zároveň prezentuje Národní galerii jako pokladnici výtvarného umění od doby gotiky po 21. století.

Výstava je uspořádaná v rámci programu Rok české hudby 2014, který se opírá o letošní výročí významných českých umělců od Bedřicha Smetany po Leoše Janáčka.

Veletržní palác v Praze má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu stojí 100, snížené vstupné činí 50 a rodiny zaplatí 150 korun.