Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězové cen TýTý se nemění

  10:57
V pražském Hudebním divadle v Karlíně se rozdávala zlatá zrcadélka - ceny ankety TýTý o nejoblíbenější osobnosti televizní obrazovky. Letos se uskutečnil jubilejní 10. ročník ankety, v níž o vítězích rozhodují hlasy čtenářů Týdeníku televize. Večer moderovaný Markem Ebenem ani letos nenabídl žádná překvapení, kromě pořadu roku zvítězily ve všech kategoriích stejné tváře jako loni. Absolutním vítězem ankety se stala s více než 60 tisíci hlasy herečka a dabérka Valérie Zawadská, která na tomto postu vystřídala patnáctinásobného držitele ceny TýTý Karla Gotta.

Divácká anketa TýTý je měřítkem popularity, o vítězích rozhodují čtenáři Týdeníku televize. V roce 1990 se ještě jmenovala Mám rád; od roku 1991 nese jméno TýTý a o dvě léta později se představily její současné trofeje v podobě zrcadélka. K TýTý tradičně patří moderátor Marek Eben - jen jednou se nechal vystřídat Jitkou Molavcovou - a režisér večera Ivo Paukert. "Jsme trochu svázáni," říká Paukert na otázku, zda se dá se ještě vymyslet něco nového v pořadu s pevnými pravidly. "Do jubilejního ročníku jsme nechtěli zasahovat, ale v příštích letech přijdou nutné změny."

Ceny TýTý 2000
(před jménem je uvedeno pořadí)

Pořad roku: 1. Banánové rybičky
2. Novoty
3. Ranč u Zelené sedmy
Moderátor sportu: 1. Pavel Poulíček
2. Petr Vichnar
3. Robert Záruba
Moderátor publicistiky: 1. Radek John
2. Josef Klíma
3. Marek Eben
Moderátor zpráv: 1. Pavel Zuna
2. Jolana Voldánová
3. Mirka Čejková
Hlasatel(ka): 1. Marie Retková
2. Klára Doležalová
3. Petr Lesák
Dabér: 1. Miroslav Moravec
2. Pavel Soukup
3. Jiří Krampol
Dabérka: 1. Valérie Zawadská
2. Zlata Adamovská
3. Věra Galatíková
Zpěvačka: 1. Lucie Bílá
2. Helena Vondráčková
3. Iveta Bartošová
Zpěvák: 1. Karel Gott
2. Daniel Hůlka
3. Janek Ledecký
Herečka: 1. Jiřina Bohdalová
2. Libuše Šafránková
3. Jiřina Jirásková
Herec: 1. Miroslav Donutil
2. Viktor Preiss
3. Bolek Polívka
Bavič: 1. Petr Novotný
2. Miroslav Donutil
3. Bolek Polívka
Podle režiséra vzniká třeba nepoměr mezi hrstkou hlasatelů, tedy kategorií, kterou obsazuje jen Česká televize, a množstvím herců či zpěváků. Kategorie moderátor zpravodajství zase oceňuje jen interprety, čili ty, kteří zprávy jen čtou. V některých oborech se rok co rok opakují stejná jména, naopak jiné tváře diváci nominují v několika oborech zároveň, přičemž v žádném to nestačí na výhru. Nicméně poměr sil se přece jen proměňuje. Třeba dlouholetá účastnice hlasatelského finále Saskia Burešová letos skončila pátá, svou pozici posiluje Prima: její moderátor Jan Musil je čtvrtý a Martin Severa, který vyhrával v barvách Novy, se vrací na scénu - zatím na patnácté místo - díky TV 3.

Jen Dvorana slávy, do níž je každý rok uvedena některá žijící televizní legenda, nespadá pod hlasování diváků, nýbrž poroty, v níž mají své zástupce i ČT, Nova a Prima. Výsledky TýTý nikdo nezná předem, ani režisér. "Přímý přenos potřebuje spontánní reakce, jinak by to celé byla komedie," míní Paukert, který sám letos tuto cenu získal.

Ke sledování "svátku televizí" v přímém přenosu zvou pořadatelé diváky reklamními akcemi v ulicích Prahy, Brna a Ostravy. Loni sledovaly večer TýTý téměř tři miliony lidí a hlasovalo jich téměř osmdesát tisíc; letos přišlo do Týdeníku Televize více než 148 tisíc hlasů. Otázka zní, zda by se neměly hlasovací kupony tisknout v jiných časopisech. "Ta úvaha teoreticky existuje," přiznává šéfredaktorka Daniela Kupsová.

Počty hlasujících

2000

148 000

1999

77 000

1998

87 000

Zde naleznete výsledky ankety TýTý za rok 1999 a 1998.

Ale zakladatel TýTý Ota Štajf upozorňuje, že by nebylo moudré zapojit do hlasování deníky. "Pro manažery hvězd je v případě novin snadnější skoupit tisíce zbylých výtisků, a výsledky tak zmanipulovat," tvrdí.

Držitel nejvyššího počtu hlasů je tradičně absolutním vítězem ankety. Letos toto ocenění získala Valérie Zawadská, které svůj hlas dalo přes 60 tisíc diváků. Karel Gott už vlastní 15 cen TýTý, Jiřina Bohdalová jich opatruje osm. Lucie Bílá má sedm těchto zrcadélek, Radek John šest a u Poulíčků jich ošetřují pět. Miroslav Donutil si dnes večer odnesl tento symbol divácké přízně počtvrté.

Dvorana slávy

Ivo Paukert

Absolutní vítěz

Valérie Zawadská
(60 622 hlasů)

Nejlepší dabérka a absolutní vítězka cen TýTý 2000 Valérie Zawadská.

Pavel Zuna s cennou TýTý v kategorii moderátor zpráv.

Jiřina Bohdalová

Marie Retková s cenou TýTý v kategorii hlasatel a hlasatelka.

Halina Pawlowská s cenou TýTý za pořad Banánové rybičky.

Petr Novotný získal cenu TýTý v kategorii bavič.

Lucie Bílá získala cenu TýTý v kategorii zpěvačka.

Karel Gott získal cenu TýTý v kategorii zpěvák.

Miroslav Donutil získal cenu TýTý v kategorii herec.

Miroslav Moravec s cenou TýTý.

Pavel Poulíček získal cenu TýTý v kategorii moderátor sportu.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.