Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: ISIFA/Jiří Skupien

Vila Tugendhat: dům, který psal dějiny. A o kterém se píšou romány

  • 0
Brněnská vila Tugendhat je jednou z nejoceňovanějších funkcionalistických staveb, ale v poslední době byla předmětem právních tahanic. Je to jen další díl v dramatickém příběhu stavby?

Od německého architekta Miese van der Rohe si ji nechali roku 1928 navrhnout židovští novomanželé Greta a Fritz Tugendhatovi, pocházející ze zámožných podnikatelských rodin. Žili v ní pouhých osm let mezi lety 1930–1938, pak před nacisty uprchli do Švýcarska a posléze do Venezuely.

Ve vile, zabrané německou Třetí říší, tři roky bydlel a úřadoval letecký konstruktér Willy Messerschmitt. Po odchodu Němců tu napáchali velkou škodu Sověti.

Vila Tugendhat jako dějiště románu

Čtěte recenzi knihy Skleněný pokoj, k níž byl inspirací příběh vily Tugendhat a která je nominovaná na prestížní literární cenu.

Ustájili zde koně a nábytkem si občas přitopili. Po válce se Tugendhat octla pod národní správou, fungovala jako soukromá taneční škola i rehabilitační středisko.

Na sklonku 60. let ji navštívila bývalá majitelka Greta Tugendhatová. První, poněkud rozporuplné rekonstrukce se vila dočkala v 80. letech a roku 1992 zažila historický okamžik: Václav Klaus a Vladimír Mečiar v ní podepsali dohodu o rozdělení Československa.

V roce 2001 byla zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO.
Výběrové řízení na projekt další opravy vyvolalo sérii soudních sporů, nakonec ho brněnští radní museli zrušit.

Do toho se ozvali dědicové bývalých majitelů, znepokojení stavem vily. Nyní se nicméně zdá, že je vše na dobré cestě: restaurace by měla začít počátkem příštího roku.