Lily-Rose Melody Deppová (Cannes, 13. května 2016) | foto: Reuters

Spielbergovi tleskají v Cannes znovu, Deppově dceři poprvé

  • 0
Zatímco kritici v Cannes sledují soutěž, zbytek filmového světa zajímají slavná jména, od veteránů v čele se Stevenem Spielbergem po nováčky včetně Deppovy dcery. Právě Lily-Rose Deppová, šestnáctiletá dcera Vanessy Paradisové a Johnnyho Deppa, zastupuje na festivalu tak trochu Česko.

Hraje totiž americkou divu Isadoru Duncanovou soupeřící s francouzskou kolegyní v koprodukčním filmu Tanečnice, který se loni točil v pražském Obecním domě či v hotelu Evropa a do našich kin přijde na podzim.

Režisérka Stephanie Di Gusto popsala Deppovou, která na červený koberec vnesla módní vítr své generace, jako „zrozenou ke hvězdné dráze“. Ovšem kritika, která jinak film přijala potleskem, se v mínění o výkonu herečky rozchází.

The Wrap píše o dobrém filmu „s několika pasážemi, kdy se vám zastaví dech“, chválí i projev francouzské umělkyně Soko v roli rivalky Duncanové. Zato výraz Deppové charakterizuje slovy „dřevěný a bez života“. Podle listu Hollywood Reporter Deppová, původně modelka pracující pro Chanel, přináší „víc okrasy než hereckých schopností“, na druhé straně web filmstage.com tvrdí, že „vyloženě oslňuje“.

Druhý francouzský film natáčený u nás, Osobní nákupčí, v němž má hlavní roli partnerka zpěvačky Soko, herečka Kristen Stewartová, se bude promítat až v úterý. Nejen Tanečnice však patřila k víkendovým premiérám, které vzbudily smíšené reakce. Filmu Obr Dobr se tleskalo skoro pět minut, Steven Spielberg s novinkou podle předlohy Roalda Dahla zažil slavný návrat na festival, kde před lety ohromil žánrově příbuzným snímkem E. T. – Mimozemšťan.

Jedni mluví o vzkříšení magické fantazie, jiní však tvrdí, že nadgenerační fantasy, která k nám přijde v září, je „dost dobrá, nikoli však nejlepší“ z filmařových děl. Hollywood Reporter vytýká Obru Dobrovi příliš slov a triků, Variety hovoří o „instantní rodinné podívané“, Telegraph naopak soudí, že postupně se moderní technologie rozplynou a zbude „obraznost s kořeny v minulosti“.

Obr Dobr

Sám Spielberg tvrdí, že se v pohádce o přátelství dívky a nejmenšího z obyvatel země obrů dostal vůbec nejblíže ve své kariéře k milostnému příběhu. Svůj tematický útěk od reality vysvětlil: „Čím horší věci se dějí ve světě, tím více potřebujeme věřit v kouzla. Naděje pochází z představivosti a podle mě tím, co by měly filmy dávat lidem, je právě naděje, že i příští den bude mít jejich boj smysl. Naděje je pro mě vším,“ vyznal se v Cannes devětašedesátiletý král vypravěčů. A přidal slib, že na odpočinek se nechystá: „Jako dosud, i po zbytek svého života chci dělat filmy.“