Michal Viewegh a Jiří Dědeček - Nominační večer Ceny Josefa Škvoreckého, Praha,...

Michal Viewegh a Jiří Dědeček - Nominační večer Ceny Josefa Škvoreckého, Praha, Městská knihovna, 24. 9. 2007 | foto: ČTK

Viewegh postoupil do finále Škvoreckého ceny

  • 5
Do finále prvního ročníku literární ceny Josefa Škvoreckého postoupilo deset knižních titulů. Porota je vyhlásila včera večer v Městské knihovně v Praze.

V rámci nominačního večera nominovaní autoři přednesli úryvky ze svých děl. Soutěž pro autory beletristických děl vyhlásila Literární akademie. Vítěz bude znám 30. října a získá 250 tisíc korun.

Souběžně se uskutečnila také studentská část soutěže. V kategorii Poezie vyhrála Magdaléna Rysová, v kategorii Próza zvítězila Andrea Jarošová.

Desítku nominovaných děl schválila porota složená ze známých literárních osobností, knihkupců i členů vedení Literární akademie. Předsedou poroty byl zvolen šéf českého PEN klubu, básník a písničkář Jiří Dědeček.

Každý z porotců přidělil své body pěti knihám. Té, která se mu nejvíce líbila, dal pět bodů, druhé v pořadí čtyři atd.

Mezi deset finalistů se probojovali Jan Balabán s dílem Jsme tady, Tereza Brdečková (Slepé mapy), Jan Křesadlo (Rusticalia), Lubomír Martínek (Olej do ohně), Petr Nikl (Lingvistické pohádky), Věra Nosková (Obsazeno), Jan Novák (Děda), Jaroslav Rudiš (Grandhotel), Miloš Urban (Mrtvý holky) a Michal Viewegh s Anděly všedního dne.

Volba vítěze bude podobná. Z finalistů si však každý porotce vybere už jen tři nejlepší. V případě rovnosti bodů rozhodnou hlasy Jiřího Dědečka a Josefa Škvoreckého, který rovněž zasedl v porotě.

Druhého kola hlasování, v němž se rozhodne o vítězi, se nezúčastní ti členové poroty, kteří jsou zároveň autory jednoho z deseti nominovaných děl.

První Cenu Josefa Škvoreckého získá autor beletristického díla vydaného knižně od září 2006 do května 2007. Cena bude spojena s odměnou 250.000 korun, tedy sumou, která v tuzemsku odpovídá třeba odměnám laureátů státních cen za literaturu.

V porotě má zasednout i Josef Škvorecký, po kterém nese soukromá škola jméno, a jeho manželka Zdena Salivarová. Vedle nich díla posuzovali členové vedení školy, literáti Jiří Dědeček, Milan Uhde, Alexandra Berková, Jiří Stránský, Michal Viewegh či Petr Šabach, literární kritici, knihovníci, knihkupci a zástupci literárních serverů.

Cena školy tvůrčího psaní se přidá k mnoha oceněním, která se v Česku za literaturu udílejí. Jen málo z nich však dává svým vítězům obdobnou finanční částku.

Vyšší odměnu než je ta spojená se Škvoreckého cenou, dostávají laureáti jen několika ocenění.

Držitelé státních cen za literaturu a překlad do loňska dostávali 250 tisíc korun, respektive 125 tisíc korun. Podle novely zákona o navýšení cen v umělecké oblasti to od letoška bude po 300 tisících korun pro oba laureáty.

Cena Jaroslava Seiferta udílená Nadací Charty 77 je spojena s odměnou 300 tisíc korun, Cena Franze Kafky je spojena s odměnou 10 tisíc dolarů (nyní asi 240 tisíc korun). Hlavní cena v soutěži Magnesia Litera je dotována sumou 200 tisíc korun. Držitel Ceny Karla Čapka udílené českým PEN klubem dostává 150 tisíc korun.

,