Alfons Mucha - Žena s kopretinami (1898/9)

Alfons Mucha - Žena s kopretinami (1898/9) | foto: © Mucha Trust 2009

Vídeň má výstavní hit, představuje rodáka z Ivančic Alfonse Muchu

  • 0
Tolik Muchových děl pohromadě ve Vídni ještě neviděli. V překrásných sálech Dolního Belvederu ve čtvrtek otevřou výstavu umělce, který dal secesi vlastní tvář. Výstava prostě nazvaná Alfons Mucha tu potrvá do počátku července.

Může se hodit

Vídeňská výstava Alfonse Muchy trvá od 12. února do 1. července v Dolním Belvederu (Rennweg 6, 1030 Wien). Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, ve středu dokonce do 21 hodin. Vstupné do všech prostor celého Belvederu činí 13,50 eura (380 korun)
Do samotného Dolního Belvederu a zdejší oranžerie stojí vstup 9,50 eura (270 korun).

"Chceme poskytnout souborný obraz o Muchovi. Nešlo nám o to, vystavit pouze jeho slavné plakáty či grafiku," uvedl francouzský kurátor výstavy Jean Louis Gallemin. A návštěvníky čeká exkurze do kouzelného světa Muchova umění, které je zde zastoupené více než dvěma sty padesáti exponáty.

Slovanská epopej

A nejsou to jen proslulá díla, kterými Mucha zvěčnil herečku Sarah Bernhardtovou. Na výstavě figurují knižní ilustrace, bezpočet studií a skic či nádherné secesní šperky. Největším magnetem však jsou dvě obrovská plátna z cyklu Slovanská epopej.

Do Vídně se z Moravského Krumlova přestěhovala Slavnost Svantovítova na Rujáně a Schůzka na Křížkách, přes šest metrů vysoké obrazy sahající až po strop výstavního sálu.

Alfons Mucha - Job

A v jiné místnosti čeká podle kurátorů vrchol expozice. Ve Vídni dokonale zrekonstruovali Muchovu výzdobu pavilonu Bosna a Hercegovina, jak jej viděli návštěvníci světové výstavy v Paříži roku 1900.

"Stěny obehnané Muchovými výjevy z dějin slovanských národů už od té doby nikdo pohromadě neviděl," zdůrazňuje další z autorů výstavy Alfred Weidinger.
 
Alfons Mucha - Medée (1898)Po roční francouzské zastávce před stoletím totiž tuto jedinečnou výzdobu srolovali. Mucha podle Weidingera část těchto pláten prodal či daroval. "Bylo neskutečně namáhavé sehnat všechny fragmenty zpět dohromady," dodává.

Muchova výstava zůstane ve Vídni do 1. června, kdy se přestěhuje do Mnichova. Tam bude od 25. září do 10. ledna 2010.

Do Česka výstava nezavítá

S českou reprízou expozice se nepočítá. "Na německou zastávku této výstavy zapůjčíme především jiná dvě velká plátna z cyklu Slovanská epopej," vysvětlil Gailemin.

Instalace jedinečné kolekce Muchových děl se ve Vídni zúčastnil umělcův vnuk John Mucha. Neskrýval spokojenost s velkou výstavou svého dědečka, ale neodpustil si jemnou výtku. "Mohlo zde být možná o něco více fotografií," posteskl si.

Malíře Muchu totiž provázela pověst nesmírně pečlivého umělce, který si výjevy ze svých pozoruhodných pláten nejdříve zaznamenával fotoaparátem.

Kdo je Alfons Mucha

Alfons Mucha - plakátová tvorbaSvětově proslulý umělec pochází z Ivančic, kde se narodil 24. července 1860. Studoval na Slovanském gymnáziu v Brně. V uměleckém prostředí Paříže se na sklonku 19. století stal zakladatelem secesního uměleckého plakátu a propagátorem stylu Art nouveau, nazývaného "le style Mucha".
Jeho múzou se stala francouzská herečka Sarah Bernhardtová. Namaloval cyklus velkoformátových obrazů Slovanská epopej, kterým chtěl shrnout dějiny slovanských národů. Tvořil však i návrhy vinět na lahve, čokolády, sušenky, cigarety, maloval návrhy jídelních menu, kalendářů a dekorativních zástěn, doplňoval knihy svými ilustracemi. Jeho tvorba zahrnuje návrhy interiérů, nádobí, šperků, ale i návrh okna katedrály sv. Víta (1931) v Praze.