PORTRÉT: Věru Špinarovou jednoduše nešlo nemilovat a nectít

  • 19
Věra Špinarová byla bojovnice. Celý svůj život. Přes dílčí úspěchy v soutěžích typu Bratislavské lyry se však nikdy nestala hvězdou prvního řádu. Věnovala se rockové hudbě, což ji bavilo, ale nevyhovovalo komunistům. Takže se s hlavním proudem celou dobu tak trochu míjela.

Ale nevadilo jí to. Dělala, co milovala. A dělala to dobře a s maximálním nasazením až do konce. Do nemocnice v pražském Motole, kde v neděli zemřela, ji převezli vrtulníkem přímo z koncertu v Čáslavi. Tam minulou středu zkolabovala po zástavě srdce. V úterý zpěvaččina rodina oznámila, že poslední rozloučení pro příznivce se uskuteční v sobotu 1. dubna od 9 do 12 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě.

Zpěvačka Věra Špinarová 10.05.1969

Ale Špinarová neměla vždy na růžích ustláno. Kromě toho, že se její umělecká dráha příliš nelíbila předlistopadovému režimu, úplně se jí nedařilo ani těsně po převratu.

„Už před revolucí začaly koncerty ubývat. A pak přišla doba lidí, kteří se vrátili z exilu: Hutka, Kryl... a Nohavica. V rádiích se začalo vysílat z cédéček, ne z pásků, a já žádná cédéčka neměla. Nebyly kšefty a já rozpustila kapelu. Myslela jsem, že je to konec kariéry,“ vzpomínala v loňském rozhovoru pro týdeník TÉMA.

A do toho měla zpěvačka obrovskou smůlu na muže svého života. Nevydařené manželství s Ivem Pavlíkem vystřídal sňatek s Vítězslavem Vávrou, který sice vydržel šestnáct let, ale prý hlavně proto, že každý z nich žil v jiném městě.

Jinou zpěvačku by možná taková dávka životní nepohody srazila na kolena, ne tak Věru Špinarovou. Navíc ze svazku s Pavlíkem vznikla spousta muziky. „S Ivošem jsme udělali nejvíc práce. Dodnes z ní žiju,“ přiznávala po letech.

Jedinečný hlas i zdravý nadhled

A to bylo důležité pro fanoušky i kolegy z branže, v jejichž srdcích zůstává Špinarová zapsaná jako malá a energická žena s velkým hlasem, srdcem i charizmatem.

Za muzikou si šla jako za velkým snem, nic jiného dělat nechtěla, i když to znamenalo hlásit se do soutěží tajně, protože její maminka se umělecké dráhy děsila. Nebylo to pro ni seriózní povolání, v čemž sice asi měla pravdu, ale srdci nejde poručit. Naštěstí.

I proto dnes můžeme obdivovat hity jako Bílá Jawa 250, Raketou na Mars nebo Jednoho dne se vrátíš. Posledně jmenovanou píseň Špinarová nazpívala na hudbu z westernu Tenkrát na Západě, kterou složil Ennio Morricone. A před týdnem ji v masce a převleku interpretoval Martin Dejdar v pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Vyvolal tím spoustu nevole, ale sama zpěvačka to jako denunciaci nebrala. Zúčastnila se zkoušky, k herci se na pódiu přidala. „Ty bláho, jaks to tam napálil, tak mi trošku spadla brada,“ přiznala.

Nadhled nad sebou samou byl jedním z aspektů, který Špinarovou definoval možná stejně jako nepřeslechnutelný alt. I proto její odchod oplakaly tisíce fanoušků a desítky kamarádů od muziky. Protože Věru Špinarovou nešlo nemilovat a nectít.