Tajemnější než hrad v Karpatech, střeženější než Superman: Velký Gatsby

  • 4
Měl zasáhnout už do loňské oscarové uzávěrky, ale nakonec Velký Gatsby premiéru přesunul až na letošní jaro: 15. května zahájí festival v Cannes a den poté vtrhne do našich kin.

Ve Spojených státech, kde stejnojmenná předloha Francise Scotta Fitzgeralda patří k povinné školní četbě, odstartoval její už pátý přepis teprve v pátek - a okamžitě rozpoutal dvě války.

Předně mezi kritiky a publikem - první recenze soudí, že Velký Gatsby v pojetí režiséra Baza Luhrmanna "je OK, ale nic víc", kdežto podle nadšených diváků "kritici nepoznají ani nejlepší film v dějinách".

Druhá bitva rozdělila na dva tábory samotné fanoušky či spíše fanynky. Buď se rozplývají nad Leonardem DiCapriem v titulní roli, nebo prohlašují, že Velký Gatsby byl, je a bude i nadále pouze jeden: totiž ten Redfordův.

Z filmu Velký Gatsby
Z filmu Velký Gatsby

Kdo je lepší? Robert Redford nebo Leonardo DiCaprio?

Bezmála čtyřicet let stará adaptace s Robertem Redfordem a Miou Farrowovou se stala opravdu nejznámější, zdaleka ne však jedinou verzí knihy "jazzového věku", která poprvé vyšla na jaře 1925 - a do roku měla na plátně němou černobílou podobu. Tehdy příběh nováčka v milionářské partě zlaté mládeže příliš nezabíral a za krize i za války zapadl; legendu z něj učinilo až další, poválečné vydání, potažmo film z roku 1949, kde se potkali Alan Ladd a Betty Fieldová.

Zatím poslední, televizní Velký Gatsby vznikl před třinácti lety - prakticky v téže době, kdy francouzský list Le Monde vyzval umělecké celebrity, ať zvolí stovku nejdůležitějších knih dvacátého století. Velký Gatsby skončil na šestačtyřicátém místě ankety, mimochodem hned za ním s pořadovým číslem 47 se octl Žert od Milana Kundery.

Hereččiny slzy

Otázka, která teď ctitele klasického díla zaměstnává, zní: Může být Velký Gatsby ještě větší? Věcně vzato ano. Nový film trvá skoro dvě a půl hodiny, za výrobu utratil na 130 milionů dolarů a tvůrce muzikálové romance Moulin Rouge umí vyšperkovat výpravnou retro podívanou jako málokdo jiný.

Z filmu Velký Gatsby

Také velikost hereckých osobností bije do očí. Mladíka Nicka Carrawaye, jenž se po příchodu ze Středozápadu do New Yorku raných dvacátých let stane sousedem bezstarostné společenské smetánky, představuje Tobey Maguire. Osudovou krásku Daisy ztělesnila Carey Mulliganová, jejího muže Joel Edgerton. A DiCaprio coby štědrý hostitel bujných večírků Jay Gatsby prý podle zákulisních odhadů užuž sahá po své čtvrté nominaci na Oscara.

Mulliganová byla právě na slavnostní večeři k udílení cen ve světě módy, když jí Luhrmann zavolal, jestli by stála o roli Daisy. "Rozplakala jsem se. Vedle mě stál Karl Lagerfeld a další celebrity, zírali na mě a mysleli si, že jsem se určitě zbláznila," vyprávěla herečka.

DiCaprio mluví o Gatsbym jako o lákavé roli "člověka, jenž se vynořil z absolutní nicoty a lze jej vytvořit ze zdrojů vlastní představivosti". Baví ho, že postava Gatsbyho se může vykládat mnoha způsoby. "Je to beznadějný romantik? Nebo naprosto posedlý šílenec? Nebo nebezpečný gangster závislý na bohatství? Vyberte si," říká herec. Kterému pojetí dal přednost sám, první diváci nesdělují, jenom se předhánějí v přívlastcích úžasný, dokonalý, prostě po americku "wow".

Z filmu Velký Gatsby

Přesto verze z roku 1974, jež vyhrála Oscary za nejlepší kostýmy a hudbu, zůstává silným soupeřem moderní předělávky. Vyrostla už ve vlastní legendu, k níž se váže spousta historek. Třeba že Truman Capote, jenž měl psát scénář, udělal z Nicka homosexuá­la; vyhodili ho a Francis Ford Coppola text dokončil za tři týdny.

Nebo že Mia Farrowová byla při natáčení těhotná, takže režisér jí předepsal splývavé úbory a záběry zblízka, aby obešel siluetu postavy. Později také tvrdila, že nemohla docílit většího jiskření se svým hereckým partnerem, protože Redford byl tehdy pohlcen aférou Watergate: věčně seděl v karavanu u televize - což se mu po čase hodilo, když točil film Všichni prezidentovi muži.

Traduje se též, že scény večírků vznikaly na vojenské akademii, protože sestřih důstojníků připomínal pánské účesy z dvacátých let. A že jen málo chybělo, aby titulní roli tehdy hrál Marlon Brando. I když přesněji vzato chybělo dost - totiž peněz, které Brando za roli Gatsbyho požadoval; producenti ho odmítli.

Z filmu Velký Gatsby
Z filmu Velký Gatsby

Film Velký Gatsby zahájí festival v Cannes, pak se hned dostane do českých kin.

Kolik dostal DiCaprio, lze jen hádat; zpravidla jeho honorář činí dvacet milionů dolarů, ale když mu na látce záleží jako v případě snímku o šéfovi FBI nazvaném J. Edgar, sleví klidně na desetinu. Nicméně tady se zjevně nešetřilo - ani by se to nehodilo, když se křísí příběh, jenž zrodil i pojmenování "styl Gatsby" a pronikl na americké poštovní známky.