obraz, výstava, výtvarné umění - ilustrační foto - obraz, výstava, výtvarné umění - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velká výstava připomene dvě Hollarova výročí

Jméno proslulého českého grafika a rytce Václava Hollara je stále velmi živé, už jen díky Sdružení českých umělců a grafiků, galerii či výtvarné škole, které nesou jeho jméno.

A tak je skoro těžké si představit, že v příštím roce uplyne už 400 let od jeho narození a 330 let od jeho smrti.

Národní galerie v Praze připravuje u příležitosti těchto významných výročí rozsáhlou přehlídku díla barokního umělce, který ve své době dosáhl úspěchů po celé Evropě. Vždyť významným sběratelem jeho grafických listů byl i Johann Wolfgang Goethe.

Expozice proběhne zhruba od listopadu 2007 do ledna 2008 v jednom patře pražského paláce Kinských na Staroměstském náměstí, kde jsou podle pořadatelů vhodné prostory pro prezentaci drobných děl vyžadujících intimnější atmosféru.

Mapy, portréty, zátiší
Kromě toho, že Hollar vynikal v tvorbě volných grafických listů – například alegorií ročních období – pracoval i na mapách, portrétech, žánrových kresbách, zátiších s přírodopisnými motivy či knižních ilustracích.

Za vrchol tvorby pražského rodáka, který opustil vlast ve dvacátých letech 17. století, jsou však považovány panoramatické městské veduty. Vedle vysoké umělecké úrovně nepostrádají cennou dokumentární hodnotu.

Tyto pohledy vznikaly především během cest s Thomasem Howardem, hrabětem Arundelem, anglickým vyslancem u císařského dvora. Rok 1636, kdy Václav Hollar vstoupil do jeho služeb, je proto právem považovaný za mezník v umělcově životě.

Kromě toho byl od té doby až do smrti spojený s Anglií, kde byl také v roce 1677 pochován v St Margaret’s Church ve Westminsteru. Zde jej dodnes připomíná pamětní deska. U nás byl doceněn až dlouho po své smrti.

V královské knihovně
Proto je také velká kolekce Hollarových prací uchována v Britském muzeu a knihovně letní rezidence královské rodiny ve Windsoru.

A není divu, že na poslední výstavě věnované Hollarově tvorbě v roce 1983, kde byly představeny jeho kresby a grafické listy v plynulém chronologickém sledu, spolupracovalo právě Britské muzeum.

Za více než dvacet let však pokročilo bádání o legendami opředeném umělci, a tak je čas nejen na novou přehlídku, ale i na katalog.

Expozice tak má prostřednictvím grafických listů zastoupených ve Sbírce grafiky a kresby Národní galerie v Praze a dalších, i zapůjčených prací nově a celistvě představit Hollarovo dílo.