Veletržní Zlatá stuha ocenila Šruta

Desátý knižní veletrh Svět knihy, který se do neděle koná v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, je po prvním dni už v plném proudu. Naplno se rozběhly autogramiády a besedy českých i zahraničních spisovatelů, začaly první z vyhlašovacích ceremoniálů.

Zahájení bylo ve znamení ústředních zemí Irska, Skotska a Walesu. Ataché irského velvyslanectví Deirdre Bourkeová přednesla pozdrav irského velvyslance v Česku Josepha Hayese, který zdůraznil keltské kořeny tří zemí a jejich dynamickou současnost.

Spisovatel a prezident Mezinárodního PEN klubu Jiří Gruša vyjádřil naději, že mezinárodní knižní veletrh dopomůže Praze k prestiži. "Cítím obrovskou českou šanci v obnově Prahy jako přirozeného centra evropské kultury," řekl.

Pražská přehlídka letos hostí bezmála šest set vystavovatelů, největší pozornost pochopitelně poutá centrální expozice ústředních zemí v hlavní hale. Tam jsou také stánky dalších zahraničních hostů, z nichž největší pavilony mají Rusko, frankofonní země, Německo, Slovensko, Portugalsko a Španělsko.

Mezi nejdůležitější z vyhlašovacích ceremoniálů patří předání ceny Zlatá stuha autorům knížek pro děti a mládež. V kategorii beletrie pro děti získala první místo rozverná knížka Pavla Šruta Veliký tůdle, oceněná za originální verše vysoké umělecké úrovně.

Zlatou stuhu v beletrii pro mládež obdržel Svatopluk Hrnčíř za dobrodružnou knížku o kamarádství a skautingu Osada na konci světa. V oblasti naučné literatury zvítězilo devítimetrové leporelo Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa díky vyčerpávajícímu faktografickému, ale i humornému zpracování látky formou panoramatického leporela.

Knižní velkoobchod Pemic zase ocenil nejprodávanější knihy loňského roku, které jen potvrdily předvídané: v beletrii se prosadil druhý díl deníků Heleny Růžičkové, v naučné literatuře kniha o rozdílech mezi pohlavími Proč muži lžou a ženy pláčou.

S největší návštěvností organizátoři počítají v sobotu, celkově se dá očekávat kolem šestadvaceti tisíc lidí.