Český lev 2012 - režisér JIří Vejdělek s diváckou cenou za film Muži v naději (Praha, 3. března 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Proč tvůrce Žen v pokušení dělá pořad Tvoje tvář má známý hlas

  • 14
Jeho debut Účastníci zájezdu patří ke komediální klasice, na Ženy v pokušení přivedl přes milion diváků. Nyní Jiří Vejdělek dělá hereckého poradce soutěžícím pořadu Tvoje tvář má známý hlas. „Lákala mě možnost zlomit předsudky,“ říká v rozhovoru.

Tvůrci o podrobnostech pořadu podle smlouvy nemohou mluvit, takže filmař, který přivedl na svět i Václava, Muže v naději či Něžné vlny, zodpověděl alespoň obecnější otázky.

Proč jste se vůbec rozhodl přestoupit od filmové komedie na půdu televizní zábavy?
Filmu se samozřejmě nevzdávám, ovšem rád se učím něco nového a tady jsem měl šanci vyzkoušet si diváky rozesmát a pobavit i v trochu jiném žánru a médiu. Uvědomoval jsem si, že televizní zábava má u nás velmi špatnou pověst, a že to celé může skončit velkým posměchem publika i kolegů. Lákala mě ale možnost pomoci zažité předsudky zbořit.

Sledujete diskuse fanoušků o Tvojí tváři na sociálních sítích a řídíte se podle nich?
Občas je sleduji. Pokud zaznamenám, že se v něčem shodují, zamýšlím se nad tím, jak mohu svou chybu napravit nebo naopak jejich nadšení ještě zvýšit. Většinou je ale lepší při jakékoliv tvorbě spíše než na sociálních sítích hledat odpovědi sám v sobě.

Popravdě: čekal jste takový zájem? Měli jste představu či zadání, jaké sledovanosti máte docílit?
Na nějaká konkrétní čísla jsem nemyslel. Soustředil jsem se na to, jak napomoci tomu, aby interpreti vypadali co nejlépe a jejich výkony byly na hranici možného. Sázel jsem stejně jako u filmů na to, že když vše uděláme co nejpoctivěji a půjdeme do toho s nasazením, výsledek se dostaví. S radostí jsem pozoroval, jak všichni před kamerou i za ní pracují ze všech sil a dávají do toho maximum. Teď jsem nadšený, že to diváci opět poznali a odměňují svou přízní.

Dá se podle vás ve světě televizní zábavy vymyslet ještě originální formát bez nákupu licence? Zkusíte to?
Věřím, že ano. Pár televizních formátů už jsem si napsal do šuplíku. Ještě jsem se ale ani nepokusil o realizaci. Televize jsou totiž velké instituce, pro které je riskantní pouštět se do něčeho nového, nevyzkoušeného. To je myslím jeden z důvodů, proč se tak často přebírají licenční pořady odjinud.

V jakém stadiu je váš ohlášený hrabalovský projekt Krasosmutnění?
Aby bylo krásno, musí být asi nejdřív smutno. A nejsmutnější na celém filmování je shánění peněz. To se právě teď děje.

Češi x Slováci

Kdo má lepší masky v pořadu Tvoje tvář má známý hlas?

Pořad Tvoje tvář má známý hlas se přehoupl do druhé poloviny. Slovenská verze...

Trvá váš skeptický pohled na stav českého filmu?
Stalo se to, čeho jsem se dlouho obával. Divácký nezájem přivedl český film do kómatu. Otázkou je, jestli je teď lepší udržovat ho finančně v umělém spánku a doufat, že se probere, anebo ho odpojit a nechat v klidu zemřít a věřit, že vstane z popela jako Fénix.

Kdy jste byl naposled v kině na české novince?
Na komedii Jak se zbavit nevěsty, protože jsem zaznamenal recenzi, ve které jste psala, že se tvůrci inspirovali i Ženami v pokušení. Zajímalo mě, kam je inspirace dovedla a jak se jim to podařilo.

A k čemu jste dospěl?
Že musím pracovat ještě víc a ještě lépe. Jinak už nám diváci neuvěří a nikdy se do kina na místní film nevrátí.