Svou kapitolu v knize o největších vědcích pochopitelně má i Albert Einstein

Svou kapitolu v knize o největších vědcích pochopitelně má i Albert Einstein | foto: Archiv MAFRA

GLOSA: Kniha o vědcích nejen vzdělá, je také příjemná do ruky

  • 0
Člověk vůbec nemusí být celoživotně okouzlen objevem teorie relativity, sestavením tabulky prvků nebo izolováním rádia. A přesto bude knihou Vědci - Cesty objevů, kterou s mezinárodním autorským týmem sestavil Andrew Robinson a nyní ji v českém překladu vydal Slovart, listovat velmi zálibně.

Vědci - Cesty objevů

85 %

Andrew Robinson (ed.)

přeložili Vojtěch a Ludmila Hálovi

Slovart, 304 str., cena 799 Kč

Jedná se totiž o knihu velmi hezkou ve všech smyslech toho slova. Profily třiačtyřiceti vědeckých osobností, díky nimž dospělo lidstvo na dnešní stupeň poznání, jsou napsány vstřícně vůči naprostému laikovi a přitom neurazí ani toho, kdo ve škole rok co rok vyhrával chemické a fyzikální olympiády.

Vědci (obal)

Napomáhá tomu samozřejmě výborně vybraný a velmi bohatý obrazový doprovod, kvalitní grafická úprava, tisk i papír. Kniha je tedy kromě obsahu také "příjemná do ruky", vládne něčím, čeho patrně nikdy sebelepší elektronická čtečka nedosáhne.

Rozdělení profilů slavných osobností do kapitol podle vědeckých oborů je celkem logické: Vesmír (Koperník), Země (Humboldt), Molekuly a látka (Mendělejev), Nitro atomu (manželé Curieovi), Život (náš Purkyně) a Tělo a mysl (Freud).

Knihy jako je tato by mohly i notorického odpůrce sebevzdělávání přesvědčit k činu...