Jiří Kárnet v East Village, NYC, po roce 2000

Jiří Kárnet v East Village, NYC, po roce 2000 | foto: Archiv Viktora A. Debnára

Ve věku 91 let zemřel v New Yorku český dramatik a novinář Jiří Kárnet

  • 0
V New Yorku zemřel 1. února "muž mnoha profesí" a známá osobnost poúnorového exilu Jiří Kárnet. Zemřel krátce po svých 91. narozeninách, které oslavil 24. ledna. iDNES.cz to sdělil editor jeho díla Viktor A. Debnár.
Jiří Kárnet: Posmrtný deník

Jiří Kárnet se naposledy výrazně připomněl českým čtenářům v roce 2009, kdy mu vyšla kniha Posmrtný deník: Přísně tajná odpověď Václavu Havlovi. Jedná se o esej, jehož základem je autorova odpověď na dvě anketní otázky Václava Havla, které tazatel položil některým exulantům během své návštěvy v New Yorku v roce 1968: "Chtěl byste přijet do Prahy na návštěvu?" a "Chtěl byste se tam vrátit natrvalo?".

Jiří Kárnet v Paříži, asi konec 40.let

Jiří Kárnet se narodil 24. ledna 1920 v Hořicích. Už během studií na pražské Právnické fakultě UK působil jako režisérský elév a lektor v divadlech E.F. Buriana D 40 a D 41. Později přešel do Městského divadla na Královských Vinohradech a nakonec do divadla ve Smetanově muzeu, koncem druhé světové války byl vězněn v Německu.

Jiří Kárnet v Paříži, rok 1951

Po válce působil jako publicista a divadelní kritik. Po únorovém komunistickém puči v roce 1948 odešel nejprve do Paříže, kde působil jako redaktor československého vysílání francouzského rozhlasu, v roce 1952 přesídlil do New Yorku, kde pobýval až do konce života.

Jiří Kárnet na průkazce Radia Svobodná Evropa

Jiří Kárnet v East Village, NYC, po roce 2000

Jiří Kárnet spolupracoval s rozhlasovými stanicemi Hlas Ameriky a Svobodná Evropa. Zde se věnoval kulturněpolitickým komentářům a rozhovorům, k nimž získal například Andyho Warhola a Johna Steinbecka. Spolu s Pavlem Tigridem stál u zrodu čtvrtletníku Svědectví, v jehož redakční radě později působil.

Jiří Kárnet doma - NYC, květen 2009

Jiří Kárnet napsal jedenáct divadelních her, napsal i přeložil několik próz, jako editor sestavil básnický výbor Mezi dvěma plameny: Nová anglická poezie (1948), svou básnickou tvorbou přispěl mj. do sborníků Neviditelný domov: Verše exulantů 1948–1953 (1954) a Vánoční tisk Svobodné Evropy: Vánoce 1955 (1955).