Ve Varech se utká šestnáct filmů

Šestnáct celovečerních hraných snímků ze všech koutů světa se utká v hlavní soutěži letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Porota i diváci se budou rozhodovat například mezi českými Mistry, ale i snímky z Ruska, Íránu, Indie a dalších zemí.

Do soutěže pořadatelé vybrali pouze filmy vyrobené po 1. lednu 2003, které zatím nebyly uvedené v soutěži jiných mezinárodních festivalů.

Snímky, jež prošly náročným výběrem, se představí odborné i divácké porotě ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře. Většinou se zabývají situací omezující nějakým způsobem životy svých hrdinů.

"Není to ovšem žádné oficiální téma,  jde spíše jen charakterově podobné nastínění snímků," uvedla pro iDNES Tereza Peřinová z tiskového oddělení.

Psychologické drama Jeskynní lidé se soustřeďuje na ženu středního věku, jež chce napravit své dávné chyby a po letech poznamenaných dvěma neúspěšnými manželstvími se rozhodne uspořádat si svůj vlastní život.

Španělskou kinematografii bude reprezentovat snímek León a Olvido režiséra Xaviera Sanchéza Bermúdeze. Jedná se o příběh dvacetiletého Leóna, postiženého Downovým syndromem, který odmítá po smrti matky péči sociálních ústavů a trvá na tom, aby se o něho starala jeho sestra Olvido.

Tuzemskou scénu zastoupí film Mistři režiséra Marka Najbrta. Hrdiny hořce drsné černohumorné grotesky o "velkém" hokeji a lidské malosti jsou obyvatelé zdevastované vesničky v českém pohraničí. Hokejové mistrovství světa pro ně představuje nejen záminku k popíjení v místní hospodě, ale i potvrzení smyslu vlastního zmarněného života.

Ruský snímek Můj nevlastní bratr Frankenstein zavede diváka do rodiny moskevského vědce Krymova. Jednoho dne se do ní vetře válečný invalida Pavel a tvrdí, že je jeho nemanželským synem. Krymov to vylučuje, ale ze soucitu Pavlovi zařizuje potřebnou operaci. Přes jisté indicie Krymov pochopí, že se ujal psychicky vyšinuté bytosti.

Do jiného soudku patří íránské drama Na břehu odehrávající se během útoku spojenecných armád na Irák. Líčí anabázi kurdských uprchlíků ze severu země sužované diktaturou Saddáma Husajna. Režisér Ali-Reza Amini ilustruje vliv politického teroru a válečné mašinerie na lidskou pospolitost.

O vítězství bude usilovat také německé psychologické drama Napola situované do čtyřicátých let dvacátého století. Vypráví o touze morálně obstát uvnitř barbarských mechanismů nacistického systému.

Islandskou kinematografii zastoupí film Niceland režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona.  Dánové do Varů přivezou snímek Nechte maličkých...

Na filmový festival zavítá i indický komorní milostný příběh Plášť do deště. V melancholické náladě deštivého monzunu vyhledá venkovský mladík Mannu v Kalkatě svou dávnou lásku Niru. Vypůjčený pršiplášť se stává metaforou příběhu o ztraceném citu, v němž se oba dávní milenci se zoufalým odhodláním oddávají šlechetné přetvářce.

Příběh obyčejného městského muže, který přijede na maďarský venkov, aby převzal zchátralé stavení, vypráví snímek Nazítří. Nedůvěřiví obyvatelé několika osamělých statků ho záhy vtáhnou do podivných událostí, jejichž smysl zůstává návštěvníkovi utajen. Vše se točí kolem vraždy patnáctileté dívky.

V soutěži se představí i snímek Pod jejím oknem. Hlavním hrdinou je tanečnice a instruktorka společenského tance Duša. Zdánlivě nezávislá mladá žena, která však už slyší tikot biologických hodin, hledá zatím marně svůj záchytný bod.

Japonská kinematografie bude zastoupena dvouhodinovým snímkem Pryč z toho světa režiséra Sakamota Junji. Představuje filmařskou poctu průkopnické generaci mladých japonských jazzmanů, kteří se po druhé světové válce museli vypořádat se svou vášní pro milovanou hudbu, dosud spojovanou s životním stylem amerických nepřátel.

Slavící v kleci je název dalšího ze soutěžních snímků. Dějová linie je následující: Pierre Morhange našel vztah k hudbě a smysl života díky svému učiteli hudby na internátní chlapecké škole. Patřil k nejproblematičtějším žákům, na které neplatil ani místní tvrdý režim. A právě on se díky krásnému hlasu a talentu ocitl v centru učitelova boje o duše "ztracených" chlapců a krásu světa.

Do vězeňského prostředí je zasazen polský snímek Symetrie. Ve vyšetřovací vazbě se ocitne nezaměstnaný mladík, kterého dementní stařenka označí za násilníka. Nevinný nemá alibi, ničí ho vězeňská rutina, zejména soužití s nesourodou komunitou.

Autorský film Zrinka Ogresty Tady je sérií minidramat, která se v osudech hrdinů (osamělého důchodce, mladé narkomanky, její sestry, herce-alkoholika a především válečníků navracejících se k mírovému životu) překvapivě proplétají a doplňují. Nedávná válka jim vzala víc než zázemí a mnozí z nich se už nikdy nedokážou v plném slova smyslu vrátit zpět. Snímek byl oceněn Zlatou Arénou v Pule 2003.

Italové se na festivalu představí snímkem Takové děti. Rosario, který bydlí s nemocnou babičkou v ubohém bytě na předměstí, vyrůstá na ulici. Škola ho nezajímá, spolu se dvěma kamarády se poflakuje po okolí a snaží se vydělat alespoň trochu peněz. Zná jen svět chudoby a násilí a chce se podobat starším mladíkům, kteří už se zapletli se zločinem. Jenže kontakty s místním podsvětím mají pro Rosaria neblahé důsledky.